Sürdürülebilir BinalarStandartlar ve Sertifikalar

LEED, BREEAM veya DGNB gibi sertifikalı standartlar binaların sürdürülebilirlik performansını şeffaf hale getirir. Bu genel bakışta bunların ne anlama geldiğini öğrenin.

Bir sertifikasyon şirketi binayı ayrıntılı bir kriter kataloğu temelinde değerlendirir. Kriterlerin bileşimi ve ağırlıklandırılması etiketten etikete farklılık gösterir. Çoğu bir puan sistemi ile çalışır.

  • Değerlendirme veya belgelendirme her zaman binaya atıfta bulunur, tek tek ürünlere değil.
  • Bir binanın elektrik ve ısı gereksinimleri, emisyonları veya kaynak kullanımı, yaşam döngüsü maliyetleri gibi çevresel konuların yanı sıra sosyal yönler (örneğin erişilebilirlik), bina yönetimi, hareketlilik (toplu taşıma bağlantıları) ve çevre (yeşil alanlar) de belgelendirme ile ilgilidir.

Ulusal ve uluslararası etiketler

BREEAM, LEED ve DGNB dünya çapında sürdürülebilir binalar için en önemli üç sertifika sistemini temsil etmektedir

Üç standart uluslararası alanda yerleşik hale gelmiştir: LEED, BREEAM ve DGNB. Pazara bağlı olarak, örneğin İsviçre'de Minergie, Polonya ve İskandinavya'da Well veya Avustralya'da NABERS ve Green Stars gibi önemli yerel etiketler de eklenmektedir.

Bir bakışta BREEAM, LEED ve DGNB

Geberıt ürünleri sertifikasyona nasıl katkıda bulunur?

Yer tasarrufu sağlayan drenaj sistemi Geberit SuperTube

Standarda bağlı olarak, her kategori (enerji dengesi, su, hareketlilik, vb.) farklı şekilde ağırlıklandırılır. Su da dahil olmak üzere kaynakların kullanımı, genellikle daha yüksek ağırlık verilen kategorilerden biridir. Bu, su tasarrufu sağlayan yıkama sistemlerini, içme suyu hijyenini, yağmur suyu ve gri su kullanma olanaklarını ve verimli atık su bertarafını içerir.

Örneğin su tasarrufu sağlayan yıkama teknolojisi ile Geberit, bir binanın genel olarak daha yüksek sürdürülebilirlik performansına katkıda bulunur. Geberit ayrıca geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen ürünler (PP boru sistemleri) veya SuperTube drenaj sistemi gibi yüksek düzeyde alan ve malzeme tasarrufuna katkıda bulunan çözümlerle “Malzeme“ kategorisinde de puan alıyor.

Çevresel ürün beyanları

Çevresel ürün beyanına sahip Geberit ürünleri arasında Geberit Silent-Pro boru sistemi de bulunmaktadır

Çevresel Ürün Beyanları (EPD) da verilen puanlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Yapı ürünlerinin ekolojik ayak izi hakkında şeffaf, sayısallaştırılmış ve karşılaştırılabilir bir bilgi temeli sağlarlar. Geberit'te EPD'ye sahip ürünler artık satışların %30'unu oluşturuyor.