Banyo Tasarımında Trendler - Siyah BanyolarMimarın Perspektifinden

İsviçreli Mimar Andrin Schweizer (©Judith Stadler & André Uster)

Bir banyo her zaman beyaz olmak zorunda değildir. Ünlü İsviçreli mimar Andrin Schweizer'a göre, siyah ürünler dikkatli kullanıldıklarında ve akıllıca bir araya geldiklerinde güçlü bir görünüm yaratabilir.

Geberit Option Plus Square ayna ve Geberit ONE siyah banyo mobilyası (© Geberit)
Geberit ONE lavabo ve siyah Monolith Plus (© Geberit)
Geberit ONE lavabo ve siyah Monolith Plus (© Geberit)

Siyah renk, iç tasarımda son dönemde oldukça popüler. Bir mimar olarak bu akım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Andrin Schweizer: Mimarların siyah kullanmayı sevdiği açık bir sır. Renk, ciddiyet, zarafet ve incelik ile ilişkilidir. Güçlü, cesur bir açıklama yapmak istediğinizde her zaman kullanılır. Yenilemede renk unsurunun, eski ile yeniyi bilinçli olarak ayırt etmenin yararlı bir yolu olarak görüyorum. Örnek vermek gerekirse aklıma hemen eski bir çiftlik evinde şık, siyah bir mutfak geliyor.

Siyah, modern banyolarda da sıkça görülüyor, siyah bataryalar, mobilya ve aksesuarlar ilgi görüyor. Renk tam potansiyeliyle sizce nasıl kullanılabilir?

Andrin Schweizer: Birkaç yıl önce, ilk kez siyah batarya ve aksesuarlarla bir banyo tasarlamak istedim. Ancak bazı ürünlerin siyah rengi olmadığı için bu düşüncemi gerçekleştiremedim. Bugün, her şey parmaklarımızın ucunda. Üreticiler, bir dizi farklı yüzeyde birçok ürün serisi sunuyor. Güçlü etkisini azaltmamak için siyah rengi dengeli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Birkaç öğeyi seçmek ve diğer öğelerle birlikte kontrastı vurgulamak daha iyidir.

Siyah banyo bataryası veya mobilyaların etkisi nedir?

Andrin Schweizer:Siyah bataryalar özgüven duygusu yayar. Alışılmadık bir şey seçen ve kalabalığın arasından sıyrılmak isteyen bir tasarım aşığının burada yaşadığını kesin olarak belli eder. Şahsen, lüks bir spaya özgü bir atmosfer yaratmak istediğimde siyahı kullanıyorum. Banyo evin en samimi odasıdır. Burada, odadaki atmosfer daha karanlıksa ve vücudunuzdaki her kırışık belirgin değilse, kendinizi daha özgür hissedersiniz.

Hangi renkler ve malzemeler siyahla birlikte en iyi uyumu sağlar?

Siyah her şeyle uyumludur - bu rengin harika yanı da budur. Banyoda, koyu renkli malzemeleri siyah bataryalarla birleştirme eğiliminde değilim. Tam etkilerini gösterebilmeleri için belirli bir kontrast benim için önemli. Genel olarak kontrastları heyecan verici buluyorum. Siyah, mat yüzeyleri, hepsi birbirinden biraz farklı olan el sırlı karolar veya kalın damarları olan doğal taş gibi çok karakterli malzemelerle birleştirmeyi seviyorum. Bir de ahşap var tabii ki, bana göre her banyoya ait.

Sizce bu trend ne kadar sürecek?

Bu, ne kadar geleceğe baktığımıza bağlı. Siyah bataryalar ve mutfak cepheleri önümüzdeki birkaç yıl boyunca kesinlikle talep görecektir. Ancak, hiçbir şey sonsuza kadar sürmez.

Geberit ONE lavabo ile siyah mat batarya. (© Geberit)
Siyah renkler dahil kolay temizlik
Geberit'in siyah ürünleriyle mimarlar ve tasarımcılar, iyi bir tasarım anlayışına sahip müşterileri tamamen kazanabilirler. Ürünler geliştirilirken "Design Meets Function" kurumsal felsefesine odaklanılıyor. Bu, Geberit'in zarif tasarımın yanı sıra olağanüstü işlevsellik de sağladığı anlamına geliyor. Bunun için farklı malzeme ve metaller üzerinde çeşitli kaplama ve renk alternatifleriyle test edilmektedir. Banyo Sistemleri Başkanı Jörn Ikels şöyle açıklıyor: "Sadece pratikte dayanıklılık ve kolay temizlik açısından katı taleplerimizi güvenilir bir şekilde karşılayan ürünler testten geçiyor. Tüm siyah ürünlerin iyi düşünüldüğünden, işlevsel, uzun ömürlü ve en yüksek kalitede olduğundan emin olabilirsiniz."

Geberıt siyah ürünler sunuyor mu?

Geberit, lavabo dolapları, siyah bataryalar, aynalar ve siyah çerçeveli ayna dolapları gibi siyah banyo mobilyalarından siyah kumanda kapakları ve banyo aksesuarlarına kadar geniş bir siyah ürün yelpazesi sunmaktadır. Duş alanı için duş kanalları, duvar süzgeci ve gider kapakları gibi siyah ürünler de mevcuttur.

Geberıt siyah renkli ürünler

Banyo ürünleri