Banyonuza ahşap vurgular ekleyin

Banyoda ahşap fikrine uzun süre sıcak bakmadık. Burada genel kanı, küfün hızla tehdit edici bir unsur olabileceğiydi. Bu aslında son derece şaşırtıcı, çünkü ahşap bir yapı malzemesi olarak uzun süredir denenmiş ve test edilmiş olup gemi yapımı ve pencere yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlar, su ile temasın önlenemeyeceği alanlar. Ayrıca buhar ve sıçramaların olduğu birçok mutfakta masif ahşap kullanımı uzun zamandan beri kendini kanıtlamıştır.

Banyoda ahşap söz konusu olduğunda bu paradigmada yavaştan bir değişim yaşanıyor. Zeminlerde, duvar paneli olarak ve banyo mobilyalarında artık gerçek ahşap kullanımına rastlıyoruz. Ayrıca çanak lavabolar hoş masif ahşaptan yapılan lavabolar üzerinde artık sıklıkla kullanılıyor ve ahşap küvet ve lavabolar da şu anda piyasada yerini almış durumda.

Gerçek şu ki: Ahşap bir mekanın atmosferi için iyidir

Ahşap canlıdır, bunun anlamı şu: Ahşabın nemi alıp tekrar bırakma özelliği vardır. Bunun iç mekan havası üzerinde olumlu ve sağlıklı bir etkisi vardır. Ek olarak, bazı ahşap türleri, yüksek asit içeriğinden dolayı antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Bu, hijyenik olması gereken bir banyoda en kötü özellik değil.

Banyoda ahşap kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

 • İşlenmemiş ahşabın banyoda asla yeri yoktur. Her tür ahşap, nemin nüfuz etmemesi için yağlar, cilalar veya vernikler ile işlenmelidir. Bu durum, aynı zamanda zemin elemanlarındaki ve profilli ahşaptaki oluklar ve yaylar için de geçerlidir.
 • Ayrıca ahşap türü seçimi de çok önemlidir. “Sakin ahşaplar“, yani sert ve ağır ahşap türleri, neme karşı duyarsız oldukları için kullanılmalıdır. Satın almadan önce bir uzmandan tavsiye almanızı öneririz. Ceviz, venge, ladin ve karaçam, söz konusu olan bazı ahşap türleridir.
 • Zeminler her zaman tamamen kaplı olmalıdır. Kenar derzlerinin sızdırmazlık maddesi ile yalıtılması da önemlidir.
 • Duvarlardaki ahşap kaplamalar daima arkadan havalandırılmalıdır.

Bizden öneriler

 • Su sıçrama riskinin olduğu alanlarda, uzun süre ıslandığında mavi leke mantarı üretme eğilimi gösterdiğinden, çam ağacı kullanmamak daha iyidir.
 • Meşe de her zaman ideal sonuç vermez. Bu ahşap çok sert olmasına rağmen temizleyiciler kullanıldığında çabuk lekelenme gösterebilir.
 • Banyoda merbau ve jatoba gibi kırmızı ahşaplardan uzak durmak daha iyidir. Bu ahşaplar, nem ile bağlantılı olarak çok hızlı bir şekilde göze hoş gelmeyen gölgelenme oluşturur.
 • Ayrıca: Bahsedilen kurallara uyulursa, banyoda mantar ve böceklere karşı kimyasal maddelerle koruma uygulanmasına gerek kalmaz.

Kolay bakım kuralları

 • Banyoda sıçrayan suyu her zaman anında silmek en iyisidir, böylece su damlacıkları ilk etapta ahşaba nüfuz edemez.
 • Ahşabın üzerine sert temizleyicilerin bulaşmadığından emin olun.
 • Ahşaba asla nem nüfuz etmemelidir. Bu nedenle, yağlanmış ahşap kullananlar düzenli olarak bakım yağı kullanmalıdır. Böylece ahşap şişmez, sızdırmaz kalır ve ayrıca kir tutmaz.
 • Banyoda da şu geçerli: İyi havalandırma çok önemlidir.
 • Temizlik yaparken ahşap yüzeyleri genellikle nemli bir bezle silmek yeterlidir.

Banyo ürünleri

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı