Akıllı Klozet Kullanmak Ne Kadar Sağlıklı?Doktor tavsiyeleri

Akıllı klozet kullanmanın gerçekten ne kadar iyi ve sağlıklı olduğunu ve bu yatırımın mantıklı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bir gastroenteroloji doktoru ile akıllı klozetlerin özel hijyen için faydaları hakkında konuştuk.

Genital bölgede hassas cilt

Vücudun diğer bölgelerinin aksine genital bölgedeki cilt, binlerce sinir hücresi ve çok sayıda yağ bezinden oluşan bir ağ ile son derece hassastır. Sağlıklı cilt dış etkilere karşı yeterli koruma sağlar. Bununla birlikte, özellikle genital bölge gibi hassas bölgelerde savunmasızdır. Bu nedenle doğru temizlik, cildin doğal koruma kapasitesi üzerindeki etkiyi en aza indirmek için son derece önemlidir.

Bernhard Sauter, iç hastalıkları doktoru ve gastroenteroloji alanında uzmandır. 2006 yılından bu yana İsviçre'nin Zürih kentindeki ünlü gastroenteroloji merkezi Klinik Hirslanden'de çalışmaktadır.

Geberit AquaClean Mera Comfort ve Sigma50 kumanda kapağı (© Geberit)

Bay Sauter, genital bölgede cildin doğal koruması nasıl sağlanabilir?

Burada cilt çok hassastır ve dudaklarınıza benzer şekilde vücudun diğer bölgelerine göre daha incedir. Genital bölgedeki yağ bezleri cilt üzerinde doğal ince bir yağ tabakası bulundurur ve bu tabaka losyonlardan, ıslak mendillerden veya kağıtla silerken etkilenir. Bu nedenle en iyi temizleme yöntemi sudur.

Bu bölgede temiz su kişisel hijyen için neden yeterli?

Genital bölgenin kendi doğal koruma ve kendi kendini temizleme sistemi vardır. Bu sistem dengesizleştiğinde tahrişe ve enfeksiyona daha açık hale gelir. Temiz su kullanıldığında böyle bir tehlike yoktur, bu da en iyi temizleme yönteminin bu olduğu anlamına gelir.

Akıllı klozeti kime tavsiye edersiniz?

Genç ya da yaşlı, sağlıklı ya da genital veya bağırsak bölgesinde önceden var olan rahatsızlıkları olan herkese duşlu tuvaleti tavsiye ederim. Kapsamlı kişisel hijyen ne yaşa ne de kişinin sağlığına bağlıdır.

Cinsiyetten bağımsız olarak akıllı klozet kullanımı iyi bir fikir midir?

Kesinlikle, akıllı klozet kullanan tüm bireyler, ciltte tahrişe neden olabilen kimyasallardan kurtulabilir. Kadınlar genital bölgedeki enfeksiyonlardan daha sık etkilendiğinden, bu özellikle onlar için iyi bir fikirdir.

Sabun ve ıslak mendil neden tavsiye edilmiyor?

Bu ürünler genellikle alkol, koku ve koruyucu maddeler içerir. Bunlar - ve silmenin kendisi - bu bölgedeki hassas cildi tahriş edebilir, bu da bakteriyel enfeksiyonları teşvik eder, alerjilere yol açabilir ve ciltteki doğal asit bariyerini tahrip edebilir.

Otomatik taharetli akıllı klozetler neden tahriş olmuş cildi veya hemoroidi olan kişiler için özellikle iyi bir fikirdir?

Cilt tahriş olduğunda, en önemli husus rejenerasyondur. Bunu yapmak için, mümkün olduğunca az rahatsızlıkla iyileşmeye bırakılmalıdır. Bölgeye dokunmak ve agresif maddeler kullanmak, eski yaraların tekrar tekrar açılmasına neden olarak durumu daha da kötüleştirir. Su ile yapılan nazik temizlik, tahriş olmuş cilde sahip olanlar için en iyi yol olarak kendini kanıtlamıştır.

Hastalarınıza otomatik taharetli akıllı klozet ile temizlikten bahsettiğinizde nasıl tepki veriyorlar?

İlk tepkiler çok farklı olabilir. Bununla birlikte, hastalar otomatik taharetli akıllı klozet ile temizliğin ne kadar kapsamlı olduğunu keşfettikten sonra, çok sayıda olumlu geri bildirim alıyoruz.

Prof. Dr. Bernhard Sauter, Dahiliye ve Gastroenteroloji Uzmanı (© Julia Dunlop)
Gastroenteroloji hakkında
Gastroenteroloji gastrointestinal sistem, karaciğer ve sindirim sistemine ait endokrin bezlerin (örn. pankreas) bozukluklarına odaklanır. Gastroenterologlar gastrointestinal hastalıkların nedenlerini ve ne sıklıkla ortaya çıktıklarını inceler. Bunun yanı sıra bu hastalıkları teşhis ve tedavi eder ve hastalarına bu hastalıklara karşı kendilerini en iyi şekilde korumaları için tavsiyelerde bulunurlar.

Banyo ürünleri

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı