Yıldız mutfağı ve tasarım tapınağıBORN Restoranı, Singapur (SG)

Tarihi Jinrikisha Tren İstasyonu'ndaki Born gurme restoranı tam bir tasarım harikası. Ancak Singapur medyasının 2022 yılındaki restoran açılışından bahsetmesinin tek nedeni bu değil. Born aynı zamanda hem göz hem de damak zevkine hitap eden bir ziyafet sunuyor.

“Çarpıcı! Asya'nın en leziz hali!“. Ve Singapur'un “az sayıdaki tarihi köşe başlarından birinde“. Greymatters şirketinin kurucusu iç mimar Alan Barr kendini son derece coşkulu bir şekilde bu sözlerle ifade ediyor ve iç tasarımını sahip olduğu Greymatters şirketinin ekibiyle birlikte yaptığı BORN restoranını anlatıyor.

Bu gurme tapınağı, 100 yıldan daha yaşlı bir bina olan eski Jinrikisha tren istasyonunda yer alıyor. Mekanın sahibi ise Hollywood yıldızı Jackie Chan'in ta kendisi. Chan, Güneydoğu Asya'da çok sayıda mülkün sahibi. Bunların arasına şimdi de BORN restoranı girdi. Zemin katta yer alan restoran kapılarını Haziran 2022'de açtı.

Kalite Öncelikli

BORN restoranı, Singapur'un birkaç tarihi binasından biri olan Jinrikisha İstasyonu'nda yer alıyor. Sahibi aktör Jackie Chan (© Owen Raggett)

Restoranı yerel yıldız şef Zor Tan işletiyor. Aslında daha küçük, daha samimi bir şey açmak istiyordu. Ancak böyle bir konumda bir restorana hayır diyemezsiniz. Böylece Zor Tan mülkü devraldı ve Born restoranını açtı.

Alan Barr, “Burada nicelik değil nitelik önemliydi,“ diyor.

Binanın yerleşimi planlama ve restorasyon sürecini karmaşık bir hale soktu. Neredeyse hiç dik açı barındırmıyordu. Alan Barr “Prensipte kat planı üçgen şeklinde“ ifadesini kullanıyor. “Ve bunun içindeki alanı mantıklı bir şekilde bölüştürerek tasarlamak zorundaydık.“

Kağıt sanatçısından bulut heykeli

Restoranın ambiyansı için oluşturulan ihtiyaçlar oldukça yüksekti. Bir bar, bir özel salon, bir açık salon, bir ana yemek salonu, bar tabureleri ve bir şov mutfağının yanı sıra elbette mutfak, bir ofis ve genel mekan tuvaletleri olması gerekiyordu. Mobilyalar: asil, sanatsal, eğlenceli. Alan Barr'ın ekibi şekil, renk ve doku oyunlarıyla zenginleştirilen ışıltılı bir tasarım oluşturdu. Hollandalı bir kağıt sanatçısı tarafından tasarlanan ve ana yemek salonunun üzerinde bir bulut gibi duran heykel pek çok ayrıntıdan yalnızca bir tanesi.

Yüksek tasarım standartları, duvar önü ve arkasında Geberit ürünlerinin hakim olduğu akıllı klozetlere kadar uzanıyor. Sigma Duofix montaj elemanları, iki tuvalette de yer alan AquaClean Sela akıllı klozetlerin yolunu açıyor. Geberit pisuvarları ise erkekler tuvaletinde yer alıyor. Ayrıca, yüksek kaliteli paslanmaz çelik kaplamalı fotoselli Sigma10 kumanda kapakları da burada.

Singapur'un yeni yıldız restoranı BORN'un ana yemek salonunun üzerinde bir kağıt bulutu asılı (© Owen Raggett)
BORN restoranı, Singapur'un birkaç tarihi binasından biri olan Jinrikisha İstasyonu'nda yer alıyor (© Owen Raggett)
Geberit AquaClean Sela akıllı klozetler ve Geberit pisuvarlar tercih edilmiştir (© Owen Raggett)

Veriler