Kentsel bir oturma alanıPasılan Konepaja, Helsınkı (FI)

Finlandiya'nın en ünlü endüstriyel binalarından biri ve Helsinki'nin simge yapısı: Konepaja tren fabrikasının imalathaneleri halkın faydalanabileceği kentsel bir oturma odasına haline getirildi.

Helsinki'nin merkezinde 1903 yılında kurulan Konepaja tren fabrikası, üç endüstriyel binadan oluşan bir yerleşkedir. Finlandiya Devlet Demiryolları zamanında burada yolcu ve yük vagonları imal etmiştir ancak 1990'lardan itibaren üretime kademeli şekilde son verilmiştir. 2018 yılında ise ABD'nin eski Finlandiya Büyükelçisi Bruce Oreck ve onun iş ortakları fabrika binasını satın alarak burayı Helsinki sakinleri için kültürel bir buluşma yerine haline getirecek dönüşümün temelini attılar.

Farklılıklara yer veren bir dönüşüm

Konepaja farklılıklara halihazırda yoğunlukla yer veren bir ortamdır. Finlandiya Ulusal Tiyatrosu, popüler bir spor olan padel tenis için bir tesis, barlar, kulüpler ve bir süpermarket ilk kiracılar arasında yer aldı. Bu yılın sonuna kadar yerel bir küçük ölçekli bira fabrikası, restoranlar ve ofis alanları da bunlara eklenecek.

İddialı bir restorasyon

Bir fabrika burada oturma odasına dönüştü (© Kansallis Teatteri)

Bu çarpıcı “oturma odası“ fikrini gerçeğe dönüştürmek için tüm ilgili taraflar arasında yoğun bir işbirliği sağlanması gerekiyordu. Bu gereklilik toplantı salonu ve boyahane olan listelenmiş binaların yeniden tasarlanmasında ön plana çıkıyordu.

Kırmızı tuğla, taş sütunlar ve ahşap direklerden inşa edilen hollerde hiçbir değişikliğe izin verilmedi. Bu durum çatıların drenajını da etkiledi. Tarihi duvarlara en az sayıda sabitleme noktası kullanılarak monte edilebildiği için Geberit'in Pluvia çatı drenaj sistemi burada en iyi çözüm olarak kendini kanıtladı. Yatay boru hatları meyil gerektirmediği ve alışıldık drenaj sistemlerinden daha küçük boyutlara sahip olduğu için alandan da oldukça tasarruf etmek mümkün oldu.

Değişim sürüyor

Konepaja'daki olanaklar son derece çeşitlidir. Barlar, kulüpler, spor ve kültürel etkinlikler burada yeterince yer bulmaktadır (© Kansallis Teatteri)

Ancak, bölgenin geliştirilmesi ve dönüştürülmesinde henüz yolun sonuna gelinmedi. Geçtiğimiz yıl, çevredeki arazinin sahibi olan Helsinki Belediyesi, bir otel, bir ofis binası ve bir perakende binası için planlar oluşturmaya başladı.

Bir tasarım yarışması duyurusu yapıldı. Birinci gelen projede “Helsinki'ye Bir Çatı“ adı verilen bir kule yapı yer alıyor.

Veriler

Geberıt Know-how

Proje Görselleri