Memorıal BahçelievlerYüksek Standartlara Sahip Bir Hastane

Ekolojik binalara verilen Leed Platinum belgesi Türkiye'de ilk kez bir hastaneye verildi. Memorial Bahçelievler Hastanesi, toplamda 72,000 m2 zemin alanını sahip olup bunun 8.000 m2 'si yeşil alandan oluşmaktadır.

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından yürütülen sertifikasyon programları arasında en yüksek derecelendirme olarak kabul edilen LEED Platinum belgesini almaya hak kazanan Memorial Sağlık Grubu Hastanesi, İstanbul Bahçelievler'de hizmete giren bir tesis olmasıyla birlikte aynı zamanda bu belgeyi alan dünyadaki ilk hastane unvanını da kazanmıştır. 2018 yılında faaliyete geçen hastane, 320 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Hastanede 15 ameliyathane, 49 yoğun bakım ünitesi, 135 poliklinik ve 15 müşahade odası bulunmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi, ZOOM/TPU işbirliğiyle gerçekleştirilen bir sağlık yapısıdır ve yenilikçi tasarım yaklaşımlarını ve deneyimlerini yansıtmaktadır.

Çevresel iyileşme faktörleri göz önüne alındı

Hasta odaklı tasarım kriterleri ve hastaların deneyimleri, çevresel iyileşme faktörleri göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Yerel otorite yönetmelikleri, uluslararası akreditasyon ve Leed gibi sertifikasyon öngörüleri tasarım süreçlerini etkilemiştir. Malzeme seçiminde de bu kriterlere önem verilmiştir. Memorial Bahçelievler Hastanesi, enerji kullanımı ve çevre dostu yaklaşımlarıyla öne çıkan, United States Green Building Council (USGBC) tarafından verilen dünyanın ilk Leed Platinum Sertifikasına sahip tam donanımlı bir hastanedir.

Geberıt Ürünlerinin Yeşil Bina Kriterlerine Katkısıİç Mimar / Ortak Yunus Emre Kara'nın proje hakkındaki görüşleri

Kıdemli İç Mimar / Direktör / Ortak Yunus Emre Kara (ZOOM/TPU)

Su kültürü ve fonksiyonelliği, geçmişten günümüze; Anadolu’dan Roma’ya uzanan kullanım alışkanlıklarıyla, banyo kültürünün kadim gelenek olduğunu göstermektedir.

Günümüzde ise, özellikle sağlık yapılarındaki su kullanımı, hijyen ihtiyaçlarıyla birlikte daha da önem kazanmaktadır. Bu anlamda, tüm armatür, lavabo, vitrifiye, gömme rezervuar ve kumanda panellerinin farklı fonksiyonlara karşılık vermesi beklenir. En başta işlevsellik anlamında rahatlık sunması, işletme ihtiyaçlarına hizmet edecek nitelikte uzun ömürlü olması talep edilmektedir. Aynı zamanda ZOOM/TPU olarak, tasarım beklentilerimizi karşılayacak nitelikte, tasarlanan mekanlardaki elementlerin birbirleriyle uyumu ve genel kompozisyonu açısından da oldukça önemlidir. Tüm bu yaklaşımlarımızı ve taleplerimizi göz önünde bulundurduğumuzda, Geberit yıllardır bu konuda en yakın çözüm ortaklarımızdan biri olmuştur. Memorial Bahçelievler Hastanesi projemizde kullanılan Geberit marka gömme rezervuar ve kumanda panellerinin tercih edilmelerinin sebebi, Geberit’in suyla olan deneyiminin, mühendislik becerilerinin ve kalite standartlarının hem bizim isteklerimizi hem de uluslararası yeşil bina kriterlerini karşılar nitelikte olmasıdır.

Veriler

Memorial Bahçelievler

Memorıal Bahçelievler

  • Proje İç Mimarı: Yunus Emre Kara
  • Sahibi: Memorial Hospitals Group

Adres: Bahçelievler Merkez, Adnan Kahveci Blv. No: 227, 34180 Bahçelievler/İstanbul

Proje Görselleri