Uygulamada yenilikçilikEKOLOJİ VE TEKNOLOJİ BİRLEŞTİ

Dünyayı harekete geçiren fikirlere doğru bir yer gerekli; Melbourne Connect de bunu sağlıyor. Avustralya metropolü Melbourne'daki bina kompleksi, dijital teknolojilerle ekolojik know-how'ı birleştiriyor. Geberit de burada kendine bir yer buluyor.

Bir bina hakikaten de küresel sorunlara çözüm bulunmasına katkıda bulunabilir mi? Melbourne Connect'in bunu yapmak istediği kesin. Dışarıdan sadece mekân sağlayan bir bina kompleksi gibi görünebilir. Ama onun açık, erişilebilir mimarisi; know-how transferi ve işbirliği için tam da doğru ortamı oluşturuyor.

Fikir, Melbourne Üniversitesinin bu projeye yaklaşımının ta kendisiydi: Melbourne'daki inovasyon bölgesinin kalbinde, geleceğin teknolojileri ve bilimle işletmeler arasında know-how transferi için bir araştırma merkezi kurmak. Nisan 2021'den bu yana açık olan Melbourne Connect, bundan daha da fazlası: bir buluşma mekânı, birlikte çalışma mekânı, yeni şirketlerin kurulması için bir merkez, 90 çocuk için çocuk bakım merkezi ve 376 daireli bir öğrenci yerleşim alanı.

Uygulamada sürdürülebilirlik

Melbourne Connect, know-how transferi için yenilikçi merkez (© Peter Casamento, Marc Williams)

Doğal olarak binanın, çağdaş toplumun sorunlarının çözülmesine katkıda bulunması hedefleniyor: atmosferdeki CO2'in azaltılması, su gibi önemli bir kaynağın kullanımı konusunda tasarruflu olma ve doğal kaynakların korunması. Melbourne Connect, sürdürülebilir konseptiyle Avustralya Yeşil Bina Konseyinden 6 Yeşil Yıldız aldı. Ayrıca bina kompleksi, Avustralya devletinin bir girişimi olan NABERS Derecelendirmesinde, enerji verimliliği için 6 üzerinden 5 yıldız ve su tasarrufu performansı için de 4.5 yıldız aldı.

Melbourne Connect'i böyle özel yapan nedir? Cephenin özel olarak geliştirilen tasarımı, güneş ışığına maruz kalmayı ve gün ışığı kullanımını optimize ediyor. Sensörler bina içindeki iklim parametrelerini, böylece de enerji ihtiyaçlarını ölçüyor. Veriye dayalı kontrol, tek başına enerji tüketiminde yüzde 33 azalma sonucunu veriyor. Bu arada enerji de, güneş enerjisi sistemleriyle, jeotermal olarak elde ediliyor.

Doğal olarak Geberıt'le

Melbourne Connect, know-how transferi için yenilikçi merkez (© Peter Casamento, Marc Williams)

Yağmur suyunun kullanımı sayesinde, içme suyundan da tasarruf ediliyor: %20 gibi etkileyici bir oranla. Sudan bilinçli bir şekilde tasarruf etmek, iklimin en yüksek değerlerinin artık daha sık görülmeye başladığı Avustralya'da bilhassa önemli. Bu nedenle, yağmur suyu da Melbourne Connect'de değerli bir su kaynağı olarak görülüyor.

Konu atık su drenajı olduğunda, Geberit’in uzmanlığının faydası çok büyük. Melbourne Connect'teki üç kuleden ikisinde, atık su drenajında Geberit SuperTube sistemi kullanılıyor. Bu Geberit ürünü, yerden, malzemeden ve kaynaklardan tasarruf sağlayıp çevrenin korunmasına kendi katkısını sunuyor.

Veriler

Geberıt Know-how

Geberıt Know-how