Kentin İçinde Yeşil VahaMartin Modern, Singapur

Singapur'da, Martin Modern alanı, parkla apartman komplekslerinin bir karışımı. İki kule, sakinlerine lüks daireler sunuyor. Öte yandan banyolar kompakt görünse de her tür lüksü sağlıyor.

Yarı aslan yarı balık olan Merlion'un topraklarında, insanlar yükseklerde ve birbirlerine yakın yaşıyor. Simgesi Merlion'un olan Singapur'da yaşanacak mekân kısıtlı. Dünyada ikinci en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bu şehir devleti, yaklaşık 5.7 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Yaşamlar çoğunlukla, yüksek binalar içerisinde küçük dairelerde geçiyor.

Gökdelenler bazen nefes kesici bir mimariyle göğe yükseliyor. 2021'den bu yana Singapur ufukları iki yeni kuleyle zenginleşti. 30 katlı iki konut kulesi, Martin Modern alanından göğe uzanıyor. Bu iki kule, cömert tasarımlı Botanical Garden'da 450 konuta yer sağlıyor. Kuleler, Singapur'un en önemli inşaatçılarından olan GuocoLand gayrimenkul kuruluşunca tasarlanıp inşa edildi.

Bahçe içinde bir ev

"Gizli Bahçeler", Martin Modern bölgesinin konut kulelerinin tepesinde büyüyor. (© Darren Soh)

Martin Modern alanının mimarisini anlamak için, bu şehir devletin haritasına bakmanız gerekiyor. Yoğun bir şekilde inşa edilmiş olan şehir, kelimenin tam anlamıyla yaşamla dolup taşıyor; geleneksel ve fütüristik binalar, dolaysız bir yakınlıkla yan yana duruyor. Tüm bunların ortasında, merkezi bir konumda, yoğunluklu kurulmuş bu şehrin akciğeri vazifesi gören Martin Modern alanı var.

“Bahçe içerisinde ev“ konsepti, peyzaj mimarları ICN Design International tarafından geliştirilmiş. Bu konseptin özel yanı, iki kulenin, ayak izleriyle birlikte, yaklaşık 172,000 metrekarelik alanın sadece yüzde 20'sini kaplaması. Ziyaretçiler parkın içine girdikleri anda, metropolün koşuşturmacasını arkalarında bırakıyorlar. Gerek zeminin gerek binaların çeşitli seviyelerinde 15 bahçe ve çimenlik var.

Yeşil bone

Pastanın üzerindeki yeşil krema, iki kulenin üzerinde bulunan ve “Gizli Bahçeler“ adı verilen çatı bahçeleri. Bu bahçelerde, bahçe alanları veya izole gazebolar var. GuocoLand Grubu İdari Direktörü Cheng Hsing Yao'ya göre, “Singapur'un en iyi mahallelerindeki projeler söz konusu olduğunda, alıcıların bir mekân ve bahçe anlayışı olmalı“ diyor.

Küçük mekânda büyük lüks

Birimlerin 4.2 metrelik tavan yükseklikleri oldukça cömert. Bunun aksine, 3.5 ila 4.4 metrekarelik banyolar oldukça kompakt. Bunun nedeni, 70 ila 170 metrekarelik bu birimlerin, bir yandan mümkün olduğunca az yer kaplarken, bir yandan da mümkün olduğunca çok lüks sunması. Projede lüks anlayışını iyi ifade eden Geberit AquaClean Sela akıllı klozetleri kullanılıyor. Akıllı klozetler, aynı isimli parkta hayranlıkla seyredilebilecek olan, su püskürten Merlion'un topraklarına mükemmel bir uyum sağlıyor.

Veriler

Proje Görselleri