Marin Sektöründe GeberıtYatlarda korozyona dayanıklı ürünler

Türkiye'de gemi inşa sektörü hızla gelişiyor. Geberit Mapress CuNiFe boru sistemleri, yüksek korozyon direnci ve verimli işleme sayesinde burada iyi performans gösteriyor. Ancak Geberit, gemi yapımında başka şekillerde de puan kazanıyor.

Türkiye'de gemi inşa sektöründe talep artışı yaşanıyor (© ADA Yachting)

Türkiye bir denizcilik ülkesidir. Pandemiden bu yana Türkiye'de üretilen gemilere olan talep daha da arttı. Türkiye'nin liman kenti Bodrum'daki ADA Yatçılık tersanesinin Genel Müdürü Onur Tekin, sipariş defterlerinin dolu olduğunu söylüyor. “Pazarda patlama yaşanıyor.

Geberit Türkiye Genel Müdürü Ufuk Algıer'in de doğruladığı gibi, yerel Geberit satış şirketi de artan talebi hissediyor. “Bu nedenle gemi inşasına daha da güçlü bir şekilde odaklanmak ve uzmanlık transferini ilerletmek istiyoruz.”

Geberit'te gemi inşasından bahsedildiğinde akla özellikle Mapress CuNiFe boru sistemi gelir. Bakır, nikel ve demirden oluşan bu alaşım tuzlu suda korozyona karşı son derece dayanıklıdır ve bu nedenle gemi yapımında vazgeçilmezdir. Bununla birlikte, yüksek malzeme maliyetleri nedeniyle, genellikle sadece deniz suyunun borulardan gerçekten aktığı yerlerde kullanılır. Bu, gemideki yangın söndürme sistemlerinin yanı sıra bir sızıntı durumunda drenaj sistemleri için de geçerlidir.

CuNiFe, paslanmaz çelik ve HDPE Borular

Geberit Mapress CuNiFe

İstanbul'daki Su Marine tersanesi uzun yıllardır Mapress CuNiFe ile çalışıyor. Tersanenin Eş Genel Müdürü Timothy Grünberg, depodaki bir yığın CuNiFe boruyu işaret ederek şöyle diyor: “Bu bizim için altın gibi.” Ancak tersane Mapress paslanmaz çelik boruları da kullanıyor - örneğin yakıt beslemesi için. “HDPE borular geminin drenaj sisteminde de kullanılıyor” diyor.

ADA yat tersanesinden Onur Tekin ise Geberit duş giderlerini kullanıyor. “S şeklindeki sifonları özellikle verimli.” Geleneksel sifonlar dalgalar geldiğinde boşalıyor ve bu da hoş olmayan kokulara yol açıyor. “Geberit'inkilerle, tekne sallanırken sifon koku tutucu bozulmadan kalıyor.”

Kalite önemlidir

Yat yatak odası (© ADA Yachting)

Timothy Grünberg, “Yat sektöründe kalite özellikle önemli,” diyor.Türkiye bu konuda Avrupa pazarlarını yakalamış durumda.

Ancak, sipariş durumu arttıkça personel sayısı da azalmaktadır.Bu da daha yüksek işçilik maliyetlerine yol açıyor. Fiyatları sabit tutmak için verimli işleme çok daha önemli. Onur Tekin, “Mapress presleme sistemiyle, kaynak sistemine kıyasla 6 kat daha hızlıyız,” diyor. “Daha yüksek malzeme maliyetlerine rağmen bunun karşılığını alıyoruz.”

Projede kullanılan Geberıt ürünleri

  • Geberit Mapress CuNiFe temin sistemi
  • Geberit Mapress paslanmaz çelik
  • Geberit HDPE drenaj sistemi
  • Geberit duş kanalı CleanLine50