Macaristan'ın yeşil gökdeleniMol Campus, Budapest (HU)

Budapeşte bir deniz feneri projesine ev sahipliği yapıyor. MOL Kampüsü sadece Macaristan'ın en yüksek binası değil, aynı zamanda sürdürülebilir mimarinin de bir rol modeli. Bunun için bina şimdiden BREEAM Excellent sertifikası almıştır.

Budapeşte'deki MOL Kampüsü çarpıcı yeni bir bina. Genç yerleşim ve iş bölgesi BudaPart'ta yer alan 28 katlı camdan yüksek bina, 143 metre yüksekliğiyle Macaristan'ın en yüksek ofis binası olarak kabul ediliyor.

Budapeşte merkezli uluslararası petrol ve gaz şirketi MOL Group'un yeni genel merkezi, büyüklüğü nedeniyle sadece heyecanla karşılanmadı. Bununla birlikte, “geleceğin ofisi“ sürdürülebilirlik stratejisiyle de takdir kazandı. Bina sahipleri, dünyaca ünlü sürdürülebilirlik sertifikaları BREEAM Excellent ve LEED Platinum'u hedeflediler. Şimdi ilkine ulaşmış durumdalar.

Yenilenebilir enerji ile ısıtma

Uzaktan görülebilir: 143 metre yüksekliğiyle MOL Kampüsü şu anda Macaristan'ın en yüksek binası konumunda (© MOL Gruppe)

Ödülün kazanılmasındaki kilit faktörlerden biri de tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışan ısıtma ve soğutma sistemiydi. Isıtma ve soğutma ihtiyacının üçte birini karşılayan 300'den fazla jeotermal sonda 120 metreye kadar derinliklere yerleştirilmiştir. Isıtma sistemi, yoğun zamanlarda bölgesel ısıtma ile de desteklenebiliyor. Çatıdaki 900 metrekarelik güneş kolektörleri ve entegre bir bina yönetim sistemi de çevre dostu enerji dengesine katkıda bulunuyor.

Su da bu binada değerli bir metadır. Gri su ve yağmur suyu arıtılmakta, depolanmakta ve tuvaletlerin yıkanması ve yeşil alanların sulanması için yeniden kullanılmaktadır. Tüm bina Geberit Pluvia çatı drenaj sistemi ve acil durum taşma seti ile donatılmıştır. Yüksek kalite gereksinimlerini karşılamak amacıyla sıhhi tesisat için de Geberit ürünlerine güvenilmiştir. Diğer şeylerin yanı sıra, 400'den fazla Acanto asma klozet, boru sistemleri ve çevre dostu çift yıkama sistemine sahip rezervuarlar bulunmaktadır.

Yeşil alanlar

There are 2500 workplaces in the new headquarters of the MOL Group (© MOL Group)

Budapeşte'nin yeni simgesi, küresel mimarlık stüdyosu Foster + Partners tarafından Macar Finta Stüdyosu ile birlikte tasarlandı. Körös Consult Ltd'de bina hizmetleri mühendisi olan Tibor Gáspár, “Planlama ve inşaat beş yıldan fazla sürdü“ diyor. Proje 2022 yılı sonunda tamamlanmış olacak.

Yaklaşık 86.000 metrekarelik, on iki futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 2500 işyeri, çeşitli restoranlar, konferans salonları ve bir fitness stüdyosu oluşturuldu. Yemyeşil bahçeler ofis alanlarını birbirine bağlayarak doğayı ve işi birbirine yaklaştırıyor. En tepedeki kiraz ise, tıpkı bina gibi sansasyonel bir manzaraya sahip, halka açık çatı bahçesi.

Veriler