Renkli Öğrenci EvleriLıvınnX, Krakow (Polonya)

Krakow, Polonya'daki LivinnX öğrenci yurdu, bir öğrenci yurdunun aynı zamanda öğrencilere çağdaş tasarım, kaynaktan tasarruf sağlayan teknolojiler ve toplu mekânlar da sunabileceğini kanıtlıyor.

Başarılı bir öğrencilik hayatına giden yol, genellikle zorludur. Üniversite diploması ulaşılacak hedeflerden sadece ilkidir. Uygun fiyatlı, toplu ulaşımla erişilebilen, merkezî bir konumdaki iyi bir mahallede kalacak bir yer de bir diğeridir. Yoğun nüfuslu, yüksek fiyatlı metropollerde böyle bir yer bulmak, tam anlamıyla bir mücadeledir.

Krakow'da durum bu. Son 20 yılda, Polonya'nın güneyindeki bu şehir, Doğu Avrupa'nın yeni teknoloji ve yaşam bilimleri merkezi haline geldi. Bu eski kraliyet şehri on bir üniversitesiyle öğrenciler için bir çekim merkezi haline geldi; üstelik yalnızca Polonya'dan öğrencileri de değil. Burada yaklaşık 51 bin genç yaşıyor. Uygun fiyatlı ev de aynı ölçüde az bulunuyor.

Tarihin yaşadığı yer

700'den fazla öğrenci artık uygun fiyatlı evi, içine tarih işlemiş bir mahalledeki Romanowicz Sokağında buluyor. Hemen yakınlarında özel bir müze var: İkinci Dünya Savaşı sırasında zorla çalıştırılan yaklaşık 1200 Musevi’nin hayatını kurtaran Oskar Schindler'in eski emaye fabrikası.

Make It with IMB Asymetria mimari stüdyosu, yedi katlı bu eski endüstriyel binayı tamamen yeniden inşa etti. İçerideki yeni öğrenci yurdu, bir yurttan çok daha fazlası. Renkli, ferah ve çok sayıda salonla donatılmış olan LivinnX'in iç tasarımı, öğrencilerin birlikte yaşaması için mekânlar yaratıyor; sıcak mangal akşamları ve çatıdaki terasta sohbet geceleri; birlikte yemek yapmak için komünal mutfaklar ve birlikte çalışmak için entegre bir kütüphane. Bu öğrenci yurdundaki boş zaman geçirme olanaklarını, bir ağırlık odası ve saunalı ve jakuzili bir spa tesisi tamamlıyor. Kısaca: LivinnX “öğrenci pansiyonlarını“ günümüz dünyasına uyarlıyor.

En küçük odalar için ekolojik tasarım

En küçük banyolar bile sakinlerinin bireysel zevklerini ortaya çıkarır. (© Jaroslaw Kakal/Geberit)

Ayrı ayrı yaşama birimleri ve banyolar da son teknolojiyle donatılmış. Geberit ürünleri pek çok nedenle buna önemli katkılarda bulunuyor. Öncelikle, Geberit'in Kolo Modo vitrifiye serisinden klozetler kompakt; ve 2,8 metrekarelik ıslak alanlarda bu önemli bir artı. Öte yandan, ürünlerin yüksek kalitesi, genç sakinler için banyoları işlevsel ve dayanıklı bir şekilde donatma amacına mükemmel bir biçimde ulaşıyor. Kanalsız teknoloji sayesinde, temizlenmeleri son derece kolay. Banyolara standart olarak takılan çift kademeli kumanda kapağı da su tüketimini azaltmayı kolaylaştırıyor. Çağdaş tasarım, yüksek kalite ve dikkatli kaynak kullanımı, burada hep bir arada.

Veriler

Geberıt Know-how

Geberıt Know-how

  • Kolo Asma Klozet

Proje Görselleri