Küçük Ayaklar ÜzerindeMARJOLEIN JONKER Tıny House Projesi Üzerine

Marjolein Jonker, küçük bir mekânı en verimli şekilde kullanmada bir uzman. Kendisi, Hollanda'daki Tiny House (Küçük Ev) hareketinin lideri. “Tiny House, farklı bir yaşam tarzından yana bilinçli bir seçim. Geberit bu felsefeye mükemmelen uyuyor,” diyor.

Hollanda'dan Marjolein Jonker, Kendi Tiny House'u İçerisinde (© Chiela van Meerwijk)

Marjolein, bir Tiny House'ta kimler yaşıyor?

Gittikçe daha fazla insan, emlak piyasasının hâlâ yeterince ele almadığı değerlerle yaşıyor: basit bir yaşam sürmek, ihtiyacı olandan fazlasını almamak, minimalizm, insanlarla ve doğayla daha fazla bağlantı kurmak. Tiny House'lar, farklı bir yaşam tarzından yana bilinçli bir seçim.

Tiny House hareketiyle ilgili olarak, mimarlarla planlayıcılar hangi zorluklarla karşı karşıya kalıyor?

Tiny House hareketi esasen özel ve bireysel bir hareket. Esasen zorluk, toplumsal gelişmelere ve iskân ihtiyaçlarına daha fazla dikkat ederek arz odaklı değil de talep odaklı olarak gelişmek. Bunu yapmanın en iyi yolu, müşterilerle işbirliği içerisinde yapmaya çalışmak. Uygun fiyat ve çevre dostu inşaat, artmakta olan malzeme fiyatları ve enflasyonla birlikte gittikçe daha da zorlaşan önemli birer konu.

Tiny House'lar neden büyük evlerden daha uygun fiyatlı?

Bir Tiny House, bina malzemesi olarak daha az hammadde, ısıtmak için de çok daha az enerji kullanılır. Ek olarak, Tiny House'larda normal evlerden daha az depolama alanı olur ki, bu da evde yaşayanların yeni eşya alırken daha bilinçli kararlar vermesini gerektirir. Bu da çevresel ayak izinin çok daha küçülmesi sonucunu verir

Kendi Tiny House'unuzda neden Geberit ürünlerini seçtiniz?

Benim için, küçük yaşamak, güzel ve önemli bulduklarımı bilinçli olarak seçmek ve lüzumsuz her şeyden kaçınmak anlamına gelir. Sürdürülebilirlikle ilgili nedenlerle, uzun süre dayanan, kaliteli ürünleri ve malzemeleri seçmeyi severim. Tam da daha az yere ve daha az kaynağa ihtiyacım olduğundan, Tiny House için kaliteli ürün ve malzemeleri ve lüks bir tasarımı tercih edebilirim. Geberit bu felsefeye mükemmel bir şekilde uyuyor. Şirketin ürün yelpazesinde, bir Tiny House'a çok iyi uyum sağlayan ürünler var, örneğin özellikle kompakt tuvaletler ve pek çok boydaki lavabolar gibi. Geberit'in her Tiny House için doğru bir çözümü var.

Marjolein Jonker Hakkında
Marjolein Jonker, Hollanda'da Tiny House hareketinin bir elçisi ve lideridir. Hollanda'da hareketin altında yatan felsefeyi tanıtmayı ve sürdürülebilir tiny house'larda yaşamayı daha fazla yerde olanaklı kılmayı kendisine misyon edinmiştir. Tiny House Hollanda Vakfı'nın kurucusudur ve evlerin planlanması ve hayata geçirilmesi konularında hem özel kişilere hem de konut birliklerine danışmanlık yapmaktadır. 2022'de kendi mülkü üzerinde kendisine yeni bir Tiny house inşa etmiştir.