Buzun üzerinde bir evIcefjord Center, Ilulıssat (DK)

Icefjord Merkezi, Grönland'ın batısındaki muhteşem kutup manzarasının yok oluşunu ana mesajı haline getiriyor. Binanın özel şekli yerel sıhhi tesisat şirketi için zorluklar yarattı.

Neredeyse hiçbir insan ürünü bu vahşi doğanın güzelliğiyle yarışamaz, mimari bile. Grönland'ın batı kıyısındaki Ilulissat Icefjord'un UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alması tesadüf değildir: Her gün 70 milyon ton buz, komşu Sermeq Kujalleq buzulundan koparak 6 km genişliğinde ve 55 km uzunluğundaki fiyorda akmaktadır. Küçük ve büyük buzdağları bu şekilde Disko Körfezi'ne sürüklenmekte ve neredeyse tükenmez bir doğa gücü izlenimi vermektedir.

İzlenim aldatıcıdır. Burası, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde, doğa özellikle kırılgandır. Fiyorttaki buz kütlesinin boyutu son on yılda yarı yarıya azalmıştır.

Rüzgarla savrulan bir kanat

The Icefjord buzlu manzaranın ortasındaki tek yapıdır. (© Adam Mørk)

Bu vahşi doğanın kırılganlığı, mimar Dorte Mandrup'un Ilulissat'taki Icefjord Centre binasında yansıtılmıştır. Grönland'ın üçüncü büyük kentinin kenarındaki yüksek bir plato üzerine inşa edilen ziyaretçi merkezi, sadece sürüklenen buzdağlarının bulunduğu muhteşem körfeze bakmakla kalmıyor. Kanat şeklindeki yapısıyla bu rüzgar ve karla kaplı manzaraya uyum sağlıyor.

Görünür çelik çerçeveler, ahşap elemanlar ve tavandan tabana pencerelerden oluşan destekleyici yapı, tek başına duran binanın çevresiyle uyumunda kilit bir rol oynamaktadır. Binanın merkezde bükülen uzun silueti, üçgen ve kare pencerelerden alanın yeni bölümlerini görmeyi de mümkün kılıyor.

Özellikle binanın kavisli şekli, ilgili sıhhi tesisat şirketi için zorluklar yarattı. Ilulissat'taki sıhhi tesisat ve elektrik şirketi VVS og El Firmaet A/S'nin ortak sahibi Jesper Bredahl, “Hem şaftların hem de tüm boruların kavisli duvarlara monte edilmesi gerekiyordu” diyor. Geberit ürünleri lehine karar vermek kendisi ve iş ortağı Jesper Hjord Hansen için kolay oldu: “Geberit sistemleri, montaj tamamlandıktan uzun süre sonra bile güvenli ve güvenilirdir.”

Tüm çeşitliliğiyle buz

Icefjord Centre'ın çatısı aynı zamanda bir teras (© Adam Mørk)

Icefjord Centre, Grönland manzarasının temel unsuru olan ve iklim değişikliği nedeniyle tehlike altında bulunan buzu ana mesajı haline getiriyor.

Bir buz laboratuvarı ve bir sinema ile desteklenen sergi, buzun hikayesini, fiziksel oluşumunu ve değişimini, sismografik olarak ölçülebilen hareketlerini ve iklim tarihindeki rolünü anlatmak için fiziksel nesneleri ve dijital medyayı kullanıyor.

İşte bilim, mimari ve doğanın bu birleşimi, buza ve onun önemine dair kavrayışımızı Grönland'ın çok ötesine taşıyor.

“Kalite ve güvenilirlik”Jesper Hjort Hansen ve Jesper Bredahl, Grönland'da sıhhi tesisat ve elektrik müteahhidi

Jesper Bredahl, Ilulissat'taki sıhhi tesisat ve elektrik şirketi VVS og El Firmaet A/S'nin ortak sahibi (© Adam Mørk)
Jesper Hjort Hansen, Ilulissat'taki sıhhi tesisat ve elektrik şirketi VVS og El Firmaet A/S'nin ortak sahibi (© Adam Mørk)

İşinizi Danimarka ana karasındaki sıhhi tesisat şirketlerinden ayıran şey nedir?

Yaklaşık bir ila dört ay süren kış aylarında -15 ila -20 derece arasında sıcaklıklar yaşıyoruz. Bu da ısıtmalı çadırlar gibi kış önlemleri gerektiriyor.

Kış aylarında da montaj çalışmaları yapıyor musunuz?

Tüm dış mekan çalışmalarını 1 Ekim'e kadar tamamlamak zorundayız. Kışın ise binanın içinde çalışıyoruz.

Özel çözümlere veya ürünlere de ihtiyacınız var mı?

Aslında iz ısıtma ile önceden yalıtılmış su ve drenaj boruları kullanıyoruz.

Geberit ürünlerini ilk kez tercih etmiyorsunuz. Sizi ikna eden nedir?

Geberit ürünlerinin kalitesi ve güvenilirliği açıktır.

Jesper Hjort Hansen ve Jesper Bredahl Hakkında
Jesper Hjort Hansen ve Jesper Bredahl, Ilulissat'taki sıhhi tesisat ve elektrik şirketi VVS og El Firmaet A/S'nin ortak sahipleridir. Şirket 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteriyor ve şu anda yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyor.Geleneksel bir sıhhi tesisat şirketi olarak kurulan VVS og El Firmaet A/S daha da gelişerek bugün sıhhi tesisat, elektrik, ısıtma, yalıtım, metal işleri ve araba tamiri alanlarında hizmet vermektedir.

Veriler