Saray duvarının gölgesindeHotel Turkısh House; İstanbul (TR)

Sultanahmet'te bulunan Butik otel Turkish House hem bir arkeolojik sit alanı hem de bir han. İstanbul'un tarihine yolculuk burada, iç avluda başlıyor. Bu tarihi mekanda sağlanan modern konfor ise banyo alanlarında Geberit tarafından sağlanıyor.

Bu konağın temelleri yaklaşık 1000, duvarları ise 200 yıllık olduğu biliniyor. Her ne kadar yaşlı olsa da bu konak 2022 yılındaki yeniden açılışından beri hayat dolu. Eski İstanbul'un yerleşiminin en ünlü turistik noktalarının hemen bitişiğinde Büyük Saray'ın bahçe duvarının gölgesinde insanların konakladığı, kahvaltı ve sohbet ettiği bir yer. Türk metropolünün sıcağından ve hengamesinden yorgun düşen turistler aradıkları vahayı Hotel Turkish House'da buluyor.

Özenle Yenilenmiş Bir Bina

Öncesi ve sonrası: binanın dönüşümden önceki durumu (© Hotel Turkish House)
Öncesi ve sonrası: 2022'deki dönüşümden sonra bina (© Haydar Erçin)

Özellikle tarihe ilgi duyanlar için bu mekan konaklamalarına ödediklerinin karşılığını kat be kat vermekte. Konağın restorasyonu sırasında bitişikteki imparatorluk saray yerleşkesinin antik kalıntıları keşfedilmiş. Butik otelin mimarı ve sahibi olan Deniz Alkan ise bu kalıntıların ortaya çıkarılmasını ve cam panellerin arkasından izlenebilmesini sağlamıştır.

Bu duvar kalıntıları üzerine inşa edilen binanın tarihçesi yine 18. yüzyılın sonlarına uzanmaktadır. Konak binasının kendisi birkaç kez yeniden inşa edilerek asıl kullanım amacını ve özünü yitirse de bugün keyif veren restorasyonu ile yeniden hayat bulmuş durumda.

Bir Türk konağı

Geleneksel ahşap konstrüksiyonla inşa edilen konağı mimar Deniz Alkan özüne uygun şekilde restore etmiştir. İç duvarlar geleneksel yönteme göre kireç kaymağı, kum ve tuğla tozundan hazırlanmış bir sıva ile kaplanmıştır. Fayans ve döşemelerden mobilya ve aydınlatmaya kadar her öge için yerel geleneksel malzemeler ve tefrişat kullanılmıştır. Deniz Alkan “Konuklarımızın bir Türk evinin sıcaklığı deneyimi yaşamalarını istiyoruz“ ifadelerini kullanıyor.

Banyoda kalite ve konfor

Geberit diğer özelliklerin yanında Turkish House otelde modern düzeyde konfor ve hijyen sunuyor. Mimar Deniz Alkan, butik otelin banyolarının duvarın arkasında ve önünde olacak şekilde çok sayıda Geberit ürünü kullandığını belirtiyor. Deniz Alkan : “tüm bunların ötesinde hem Geberit tarafından sağlanan hizmet hem de ürünlerin kalitesi bizim açımızdan ikna ediciydi.“ diye ekliyor.

Veriler

Proje Görselleri