Saray duvarının gölgesinde Hotel Turkısh House; İstanbul (TR)

Sultanahmet'te bulunan Butik otel Turkish House hem bir arkeolojik sit alanı hem de bir handır. İstanbul'un tarihine yolculuk burada, iç avluda başlar. Modern konfor, diğerlerinin yanı sıra Geberit tarafından sağlanmaktadır.

Bu konağın temelleri yaklaşık 1000, duvarları ise 200 yıllıktır.Her ne kadar yaşlı olsa da bu konak 2022 yılındaki yeniden açılışından beri hayat dolu. Eski İstanbul'un yerleşiminin en ünlü turistik noktalarının hemen bitişiğinde Büyük Saray'ın bahçe duvarının gölgesinde insanların uyuduğu, kahvaltı ve sohbet ettiği bir yer. Türk metropolünün sıcağından ve hengamesinden yorgun düşen turistler aradıkları vahayı Hotel Turkish House'da buluyor.

Özenle Yenilenmiş Bir Bina

Öncesi ve sonrası: binanın dönüşümden önceki durumu (© Hotel Turkish House)
Öncesi ve sonrası: 2022'deki dönüşümden sonra bina (© Haydar Erçin)

Özellikle tarihe ilgi duyanlar harcamalarının karşılığını bu mekanda alıyorlar. Konağın restorasyonu sırasında bitişikteki imparatorluk saray yerleşkesinin antik kalıntıları keşfedildi. Butik otelin mimarı ve sahibi olan Deniz Alkan bu kalıntıların ortaya çıkarılmasını ve cam panellerin arkasından izlenebilmesini sağlamıştır.

Bu duvar kalıntıları üzerine inşa edilen binanın tarihçesi yine 18. yüzyılın sonlarına uzanmaktadır. Konak binasının kendisi birkaç kez yeniden inşa edilerek asıl kullanım amacını ve özünü yitirmiştir.

Bir Türk konağı

Deniz Alkan binayı özüne uygun şekilde restore etmiştir. Konak geleneksel ahşap konstrüksiyonla inşa edilmiştir. İç duvarlar geleneksel yönteme göre kireç kaymağı, kum ve tuğla tozundan hazırlanmış bir sıva ile kaplanmıştır. Fayans ve döşemelerden mobilya ve aydınlatmaya kadar her öğe için yerel geleneksel malzemeler ve tefrişat kullanılmıştır. Deniz Alkan “Konuklarımızın bir Türk evinin sıcaklığı deneyimi yaşamalarını istiyoruz“ ifadelerini kullanıyor.

Banyoda kalite ve konfor

Geberit diğer özelliklerin yanında Turkish House otelde modern düzeyde konfor ve hijyen sunuyor. Mimar, butik otelin banyolarını duvarın arkasında ve önünde olacak şekilde çok sayıda Geberit ürünüyle teçhiz etti. Deniz Alkan şöyle bir yorumda bulunuyor: “tüm bunların ötesinde hem Geberit tarafından sağlanan hizmet hem de ürünlerin kalitesi bizim açımızdan ikna ediciydi.“

Veriler

Proje Görselleri