Büyük DalgaHongdao Tren İstasyonu, Qıngdao (CN)

Çin, Qingdao'daki Hongdao tren istasyonu, çatısındaki dev dalgalar şeklindeki alüminyum konstrüksiyon sayesinde adeta denizi andırmaktadır. Etkileyici çatı kaplamasının drenajı Geberit teknolojisi ile sağlamaktadır.

Her ikisi de gökyüzüne 60 metreden fazla yükselen iki devasa dalga birbiriyle çarpışmaktadır. Yanlarında, diğer küçük dalgalar kükremektedir. Yeni Hongdao tren istasyonunun önünde duran insanlar kendini fırtınalı bir doğa manzarasının ortasında hayal etmektedir. Bu sıra dışı yapının boyutları etkileyici olmaktan da ötedir: çatı 38.000 kavisli alüminyum panelden oluşmakta ve yüzey alanı on bir futbol sahası boyutuna tekabül etmektedir.

Geberıt Dalgalara Karşı Koyuyor

Dalga çatı ayrıca Geberit teknolojisini içermektedir. Göz alıcı çatı yapısına Geberit Pluvia drenaj sistemi kurulmuştur. Yaklaşık 200 çatı su girişi ve 10 kilometreden fazla PE boru, güçlü bir fırtına durumunda bile çatının verimli ve güvenli bir şekilde drenaj edilmesini sağlamaktadır.

Çatının fırtınalı bir kabarmayı andıran görüntüsü bilinçli olarak seçilmiştir: İstasyon, doğu Çin'deki Qingdao şehrinde, deniz kıyısına sadece iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Son 100 yılda, eski balıkçı köyü, yaklaşık altı milyon nüfusuyla müreffeh bir ticaret ve finans merkezine dönüşmüştür.

MANZARALI KAVŞAK

Yeni tren istasyonu, dört yer üstü kattan ve 50 000 m²'lik bir bekleme salonundan oluşmaktadır. Hongdao beklemek için özellikle hoş bir yerdir zira Çin'de deniz manzaralı tek yüksek hızlı tren istasyonudur. İstasyonun güney tarafında, yolcuların Jiaozhou Körfezi'ne bakabilecekleri bir seyir platformu mevcuttur.

Ana bina tamamlanmış olup, peyzaj çalışmaları son aşamadadır. İstasyon açılır açılmaz, Qingdao'yu Çin yüksek hızlı ağına bağlayacak. Trenler daha sonra 300 km/s hıza kadar raylar boyunca ilerleyecektir. Gelecekte, Qingdao'dan Pekin veya Şanghay'a seyahat etmek üç saatten az sürecek. Kısa yolculuk süreleri, tren yolculuğunu çekici kılmaktadır. Sonuç olarak, Hongdao bir demiryolu merkezine dönüşecek: 2030 yılına kadar, planlamacılar yıllık 20 milyonun üzerinde bir yolcu hacmi beklemektedirler.

Veriler

Proje Görselleri