Yüzen HafiflikFerrıng PHARMACEUTICALS, KASTRUP (DK)

Danimarka'nın Kastrup kentindeki ilaç şirketi Ferring Pharmaceuticals'ın yeni merkezi kelimenin tam anlamıyla suyun üzerinde yüzüyor. Cam kubbeye gelene kadar yapının optik hafifliğini mümkün kılmak için Geberit uzmanlığına ihtiyaç vardı.

Ferring Pharmaceuticals ilaç şirketinin yeni genel merkezi her açıdan göz alıcı. Kopenhag'ın eteklerindeki Kastrup'ta bulunan bu altı katlı bina, bölgedeki alçak bina yerleşimlerine göre daha uzundur. Üç taraftan suyla çevrili konumu benzersiz karakterine vurgu yaparken üçgen bina, kara ve su arasındaki sınırı işaret etmektedir.

360 DERECE DENİZ MANZARASI

Binanın etkileyici cam cephesi buna katkıda bulunmaktadır. İçeriden, Danimarka'daki Kopenhag ile İsveç'teki Malmö arasındaki Öresund boğazının nefes kesen manzarasını sunmaktadır. Aynı zamanda gün ışığı iç mekanlara kolayca nüfuz ederek ofisler ışık dolu alanları, lobiyi, kafeyi ve konferans salonlarını oluşturmaktadır.

Binanın kalbinde, bir merdiven veya cam asansörlerle çevredeki odalara ulaşılabilen bir iç mekan çözümü olan bir atriyum yer almaktadır. Atriyumun üzerinde yükselen cam bir kubbe ek doğal ışık sağlamaktadır.

Özel Çatı

Çatının bu cam konstrüksiyonu aynı zamanda Foster&Partners mimarları için bu projedeki en büyük zorluklardan biriydi. Binanın doğrudan Baltık Denizi'ndeki konumu, kış fırtınaları sırasında rüzgara ve hava koşullarına dayanmasını gerektirdiğinde sağlam bir konstrüksiyon olmazsa olmazdı. Devasa kubbeli çatının çatı drenajı ve üç taraftaki çatı çıkıntısı da Geberit açısından olağanüstü bir görevdi. Şirket, su temin sistemlerinin yanı sıra Pluvia çatı drenaj sistemini de projeye kattı. Dtek inşaat firmasına Geberit ürünlerinin kullanımı konusunda tavsiyede bulunan Lennarth Dahl ““Teknik departmanımız, Pluvia drenaj sisteminin kurulumu için doğru yeri ve yapıyı bulmak için özel hesaplamalar yapmak zorunda kaldı” diyerek şu şekilde devam ediyor: “Çatı drenaj sisteminin en iyi şekilde çalışabilmesi için yağmur suyunun kubbeden çatıya nasıl sızacağını tam olarak hesaba katmamız gerekiyordu.”

Çatı drenaj sistemi, mekanın özel rüzgar ve yağış koşullarını hesaba katarak cam kaplamasıyla bu benzersiz tek taş şeklindeki yapının yakın ve uzaklardan yüzer gibi hafif görünmesine yardımcı olmaktadır.

Veriler

Proje Görselleri