"Tarihi binalar benim tutkum"Hotel Turkısh House sahibi ve mimarı Deniz Alkan ile bir söyleşi

Mesleği: mimar. Tutkusu: restorasyonlar. Koruma uzmanı ve İstanbul'daki Hotel Turkish House'un sahibi Deniz Alkan ile tarihi binalara duyduğu hayranlık üzerine konuştuk.

Koruma uzmanı ve otel sahibi: Mimar Deniz Alkan ile tarihi binalara duyduğu hayranlık üzerine konuştuk.(© Haydar Erçin)

Turkish House'u satın almaya nasıl karar verdiniz?

Tarihi binalar benim en büyük tutkum. Onları her zaman hayranlık ve aşkla izliyorum. Bu zaman zarfında yaklaşık 200 tarihi binanın restorasyonunda görev aldım. Bu yüzden böyle bir binayı satın alıp restore etmeyi mantıklı buldum. O sırada oğlum turizm işletme eğitimi alıyordu. Konağı bir butik otel olarak işletme fikrini ortaya attı.

Bir restorasyon çalışmasını başarılı kılan şey nedir?

Başarılı bir restorasyon binanın hakkını verir. Orijinal malzemeler ve orijinal bina plan muhafaza edilerek restorasyon gerçekleştirilir, yapının geleceğe aktarılması ve yeniden kullanılabilir hale getirilmesi sağlanır. Orijinal işlevi sürdürmek mümkün olmuyorsa bina için yeni bir işlev bulmak gerekebilir. Ancak yeni işlevin de bina planına ve binanın kullanım kapasitesine sadık kalması gerekir.

Restorasyon sırasında hangi zorluklarla karşılaştınız?

Bina tarihi Sultanahmet yarımadasında yer alıyor. Burada arkeolojik kalıntılarla karşılaşma ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmak zorundasınız. Gel gelelim öyle de oldu: Restorasyon Bizans döneminin sonlarına ve Osmanlı döneminin başlarına uzanan duvar ve bina kalıntılarına rastladık. Böylesi bir keşif mülk sahipleri açısından her şeyden önce inşaatın durdurulması anlamına gelir. Her şeyin araştırılması, belgelenmesi ve ruhsatların alınması gerekir. Dahası, inşaat çalışmaları sırasında eserlerin zarar görmemesi gerekir. Netice itibariyle bu bizim tarihi ve kültürel mirasımız.

Mimari ve tasarım açısından sizin için en çok önem taşıyan şey neydi?

Biz kendimizi ev sahibi olarak nitelendiriyoruz. Konuklarımızı kültürümüze has samimiyet ve misafirperverlikle karşılamak bizim için önemli. Çeşitli yapısal öğeler ve mobilyalar da bu atmosferi zenginleştiriyor.

Turkish House Otelin odaları Geberit ürünleri ile teçhiz edildi. Sizi ikna eden ne oldu?

Bu konuda Geberit'i öne çıkaran bir dizi şey var: ilk olarak su tasarrufu sağlamak için tercihimizi çift kademeli yıkama sistemleri yönünde yaptık. Diğer yandan da banyolarımız standart ölçülerde olmadığı için bireysel ve esnek çözümlere gerek duyuldu. Örnek vermek gerekirse duşlarda. Geberit buna uygun ürünler de sundu: CleanLine duş kanalları gereken ölçülere göre kesilebiliyor. İnce hatlara sahip iCon klozetler de farklı oda ölçülerine kusursuz şekilde uyum sağlıyor. Ancak, tüm bunların ötesinde hem Geberit tarafından sağlanan hizmet hem de ürünlerin kalitesi bizim açımızdan ikna ediciydi.

Deniz Alkan Hakkında
Deniz Alkan bir Türk mimar, tasarımcı ve koruma uzmanıdır. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi almıştır. Mimari eserlerin korunması ve restorasyonu alanında uzmanlaşmıştır. Ortağı ile beraber tarihi binaların restorasyonunu gerçekleştiren bir şirket kurdu. Aynı zamanda Tarihi Çevre ve Yapı Korumacıları Derneği başkanı ve İstanbul Mimarlar Odası yönetim kurulu üyesidir. İstanbul'un tarihi Sultanahmet semtindeki Turkish House Hotel'i 2022 yılından bu yana bir aile şirketi olarak işletmektedir.