Yeşil ve mavi bir senfoniDe Doelen, Rotterdam (NL)

Su yönetimi, De Doelen kültür merkezinin yenileme konseptinin merkezi bir unsurudur. Geberit'in çatı drenaj sistemi Pluvia, burada değerli bir destek sağlıyor.

Rotterdam'daki çok işlevli kültür merkezi De Doelen'in büyük konser salonunda yüksek alkış sesleri yankılanıyor. Hollanda Filarmoni Orkestrası az önce Çaykovski'nin altıncı eserini seslendirmiştir. Ulusal anıt De Doelen'in 2020'deki yenilemesinden bu yana önemli ölçüde iyileştirilen sadece akustiği değil, ancak muhtemelen tüm ziyaretçiler bunun farkında değil. Konser izleyicilerinin tepesinden gerçekten büyüleyici bir şey gerçekleşiyor: De Doelen'in yenilenen çatısı sürdürülebilir su yönetiminin en iyi örneği.

Uluslararası sürdürülebilirlik girişiminin bir parçası

Düz çatı 2500 m²'nin üzerindedir ve büyük konser salonunun bakır çatısını çevrelemektedir (© Plotvis and Kraaijvanger Architecten)

De Doelen'in yenilenmesi uluslararası “7 Square Endavour” projesinin bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.

Dünya çapında yedi farklı noktada gerçekleştirilen bu uluslararası girişim, alanları geleceğe uygun hale getirmeyi ve kentleşmenin kirlilik, ısı stresi ve sel gibi olumsuz etkilerine karşı koymayı amaçlıyor.

Yeşil ve mavi renkli bir çatı

The two architects Dave Hoffers (right) and Carlo Bes at De Doelen

De Doelen'in teraslı yeşil ve mavi çatısı - özellikle de su yönetim sistemi - merkezi bir öneme sahiptir.

Büyük konser salonunun bakır kenarlarının etrafına, çatıda 2500 m²'den fazla bir alana 84 farklı türde yerli çiçek, ot ve bitki ekilmiştir. Hatta beş büyük böcek oteli de entegre edilmiştir.

Yeşil alan yağmur suyu ile sulanmaktadır. Bu amaçla çatıya 300 m³'lük bir su depolama tankı yerleştirilmiştir. Bu depo, Geberit'in Pluvia çatı drenaj sisteminin de yardımıyla yağmur suyunu toplamaktadır.

Daha az su baskını, daha iyi yaşam kalitesi

Su yönetim sistemi sadece su baskınlarını önlemeye yardımcı olmakla kalmıyor, depolanan su aynı zamanda çatıdaki bitkileri besliyor ve yeşillik binanın soğutulmasına yardımcı oluyor. Ulusal miras kurumu da mutlu: De Doelen'in çatı tasarımı kültürel miras otoritesi ile mutabık kalındı ve ulusal bir anıtın bile yenilendikten sonra kentsel yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Sürdürülebilirlik adınaCitadel Aannemingsbedrijf B.V.'den Mimar Dave Hoffers ile röportaj

Çatı drenaj sistemi Geberit Pluvia

Citadel son yıllarda De Doelen binasında su yönetii de dahil olmak üzere çeşitli çalışmalar yürüttü. Mimar Dave Hoffers bize perde arkasına kısa bir bakış sunuyor.

De Doelen'deki zorluk neydi?

Şehir tarafından görevlendirilen mühendislik firmasından bir teklif aldık. Yağmur suyu için standart bir akış sistemi tasarlamışlardı. Bizim görevimiz bu sistemin binada uygulanıp uygulanamayacağını kontrol etmekti.

Sahadaki koşullar nasıldı?

De Doelen boru tesisatı, elektrik ve akustik tesisatlarla dolu. Normal bir yağmur suyu toplama sistemi için yer yoktu. Bu da orijinal fikri gerçekleştirmeyi imkansız hale getirdi.

Sonunda çözüm ne oldu?

Mavi-yeşil çatının gereksinimlerini karşılamak için yeni bir sistem geliştirilmesi gerekiyordu. Daha sonra bunu Geberit'in Pluvia çatı drenaj sistemi ile gerçekleştirdik. Bunun nedeni, mevcut alanın sınırlı olması nedeniyle mümkün olduğunca küçük borular arıyor olmamızdı. Pluvia bu gereksinimleri karşılayan mevcut tek sistemdi.

Bu projeden neler öğrendiniz?

İhaleyi kazandığımızdan beri De Doelen'de çeşitli başka görevler de üstlendik. Binayı avucumuzun içi gibi biliyoruz. (gülüyor) Ve biliyoruz: Bir orkestra çalarken De Doelen'de çalışmamalısınız - çok gürültülü oluyor.

Citadel Hakkında
Citadel Aannemingsbedrijf B.V. Rotterdam bölgesinde çok yönlü bir inşaat şirketidir. Çalışmalarının odak noktasını müzeler, konferans merkezleri ve otoparklar gibi binaların (yeni) inşası ve yenilenmesi oluşturmaktadır. Bunlar arasında Rotterdam'daki Denizcilik Müzesi ve Doğa Tarihi Müzesi de bulunmaktadır. Şirket 2013 yılında Jan van Lint tarafından kurulmuştur.

Veriler