Mikro Yaşam TrendİCubus130, Frankfurt (Almanya)

Frankfurt'ta Cubus130'da, tasarımla işlev her gün birbirini örnek teşkil edecek şekilde tamamlıyor; bunun nedeni de burada kullanılabilecek çok az alanın olması. Duvarın önündeki ve arkasındaki çözümleriyle, Geberit kentsel yaşama trendlerini öngören, yaşanacak bir binaya katkıda bulunuyor.

Küçük balkonlar, küçük banyolar, küçük mutfaklar: Özellikle alanın sınırlı olduğu büyük şehirlerde, yeni yaşama biçimleri fazlasıyla talep ediliyor. Bu ihtiyaca Frankfrut'un Niederrad ilçesindeki Cubus130 apartmanı cevap veriyor. Mart 2021'den bu yana, 1971'de inşa edilen bu eski yurt binası 137 mikro daire sunuyor.

Dairelerin çoğu yaklaşık 18 metrekarelik, bazıları ise 27 ila 30 metrekarelik. 24 daire tüm erişilebilirlik gerekliliklerini karşılıyor. Dairelerin hepsi modern, işlevsel ve ekonomik. Kamu iskân şirketi olan ve binayı satın alıp dönüştüren Nassauische Heimstätte'ye verilen görev, nüfusun daha geniş kesimlerine yönelik, uygun fiyatlı evler yapmaktı.

Küçük, zarif ve pratik: Frankfurt (Almanya), Goldsteinstrasse 130’deki kısa süreli kiralama yapılabilecek daire. (© Geberit)
Geberit Asma Klozet (© Geberit)

Kısa Süreli Konaklama İmkanı Sunuluyor

Çarpıcı kırmızı cepheli, kübik küçük balkonları olan bina, diğer bir trendi de karşılıyor: sadece kısa süreliğine kalma. Bu nedenle, eğer Frankfurt'daki üniversitede bir dönem öğrenim görürken, stajyerlik yaparken ya da geçici bir projeyi bitirirken kalacak rahat bir yer arayışındaysanız, Cubus130'da dayalı döşeli bir ev bulacaksınız.

Ancak Cubus130, küçük mekânlar ve geçici ikametten çok daha fazlasını sunuyor. Mimarisiyle ve kullanım konseptiyle, bu konut binası, belirli ikamet işlevlerini yarı kamusal bir alana kaydırma trendinin haberciliğini yapıyor. Goldsteinstrasse 130'da parola: çağdaş insanın kendine ait bir arabaya da ihtiyacı yok, kendi çamaşır makinesine de. Bir araba paylaşma tedarikçisinden sağlanan araçlar, yeraltı garajına park ediliyor. Temizlik ya da çamaşır gibi diğer hizmetler için herhangi bir anda randevu alınabiliyor.

Deniz feneri niteliğinde bir proje

Temin ve drenaj sistemi için endüstriyel olarak hazırlanmış Geberit GIS montaj sistemi, inşaat süresini üç ay kısaltmıştır. (© Geberit)

Cubus130 aynı zamanda Geberit açısından da deniz feneri niteliğinde bir proje. Isıtma, havalandırma ve sıhhi tesisat sistemlerinden sorumlu LIST BiB Bielefeld mühendisi ve proje müdürü Lothar Lühr, “Orijinal proje, tüm daireleri ayrı tesisatlarla inşa etmekti,“ diyor. Geberit, GIS IV sistemi ile ilgili olarak daha etkili bir çözüm önerdi: komple tesisat ve drenaj sistemi için endüstriyel prefabrike duvar arkası montaj. Lothar Lühr memnuniyetle, “Bu bize inşaat süresinden üç ay kazandırdı,“ diyor.

Geberit en küçüğü sadece 3.69 metrekarelik olan banyoların tasarımına getirdiği çözümlerle de aynı ölçüde ikna ediciydi. Projeyi geliştirenler, yerden tasarruf sağlayan Geberit Renova Plan vitrifiye serisiyle bu zorluğun üstesinden geldi. Bu serinin lavaboları, sadece 55 santimetre genişliğinde. Aynı zamanda, belirgin ve sade şekilleri de zamanın ruhuna uyuyor.

Veriler