Paris'in kalbinde rezervuar devrimiConcorde La fayette, Paris (FR)

Paris'teki lüks bir otel, 1970'lerdeki kentsel gelişimi hatırlatıyor ve Geberit yıkama teknolojisinin başlangıcını belgeliyor: 1000'den fazla Geberit rezervuarla donatılmıştı.

Paris'in kalbinde, Arc de Triomphe'den ve ünlü Champs-Elysées'den birkaç kilometre uzakta, yalnızca Geberit'in tarihini değil aynı zamanda 1970'lerdeki yapısal değişiklikleri de gösteren bir gökdelen duruyor.

Beton - gücün sembolü

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra turizmin gelişmesi ve konferansların artmasıyla birlikte eski çorak arazide lüks bir otel inşa etmek için bir grup mimar görevlendirildi. Sonuç, 1974 yılında açılan, 38 katlı, 190 metre yüksekliğinde beton bir bina olan Hotel Concorde La Fayette oldu.

Beton cephe geleneksel mimari tarzlardan koptu. Savaş sonrası Avrupa'da beton, mimaride modernliğin bir aracı olarak görülüyordu ve ilerlemeyi, gücü ve işlevselliği simgeliyordu. Ancak modern bir mimari eser olarak otelin önemi salt estetiğin ötesine geçmektedir. Sıhhi teknolojisi açısından da yeni standartlar belirlendi. Concorde La Fayette, Geberit'in etkileyici sayıdaki 1000'den fazla gömme rezeruvar montajıyla, zamanının ilk otellerinden biriydi.

Geberıt tesisat teknolojisine güvenin

Beton görünümlü otel kompleksinin dış cephesi bugüne kadar pek değişmemiştir (© Daniel Osso)

Geberit o dönemde zaten yüksek kaliteli sıhhi tesisat çözümleri konusunda uluslararası çapta tanınıyordu. 1950'li yılların başında PVC'den üretilen ilk plastik rezervuar ve 1960'lı yıllarda PVC gömme rezervuar ile öncü ürünler piyasaya sürülmüştür.

Otel yıllar içinde çeşitli değişikliklere uğramıştır. 2013 yılında satılarak yenilenmiş ve yeni isimle yeniden açılmıştır. Yenileme sonrasında bile Geberit sarnıçları kaldı. Ayrıca duşlar için 600 adet Geberit Duofix montaj sistemi ve parlak krom Sigma30 kumanda kapağı entegre edildi. Binanın inşa edilmesinden bu yana yarım asırdır değişmeyen bir şey kaldı: Geberit ürünlerinin kalitesine duyulan güven.

Veriler