Küçük bir evin büyük hayaliTıny House'un öncüsü Geberıt ürünleriyle inşa ediliyor

Sadece 22 metrekare – Marjolein Jonker'in komple bir ev inşa etmesi için yeterli. Hollandalı Tiny House (Küçük Ev) hareketi uzmanı, kendi küçük ev hayalini 2022'de gerçekleştirdi. Banyoda, kompakt Geberit tasarımına güveniyor.

Eğer küçük bir mekânda basit ve rahat bir şekilde yaşamayı bilen biri varsa, o da Marjolein Jonker'dir. 46 yaşındaki Jonker, Hollanda'da Tiny House hareketinin bir elçisi ve lideri.

Tiny House; maksimum 50 metrekare kullanılabilir alanı ve minimal ekolojik ayak izi olan, küçük ölçekli, tam donanımlı evlerdir. Bu evlerin altında yatan bir felsefe vardır: küçük bir mekânda, bireycilik ve tüketimcilikten uzak, topluluğa ve minimalizme yönelen, basit bir yaşam sürmek.

The Sprout (Filiz)

Sprout (Filiz), Marjolein Jonker'in hayalindeki küçük evin adı; kendisi bu evi 2022'de Hollanda'da, Olst-Wijhe belediyesindeki mülkü üzerinde inşa etti. Hollandalı kadın girişimci, tavan arasındaki yatak haricinde sadece 22 metrekarelik bir alanda kendisine sıcak bir yuva yarattı.

Woonpioniers tarafından tasarlanan ve Blindwerkt tarafından inşa edilen bu konsept, istikrarlı bir şekilde sürdürülebilir yaşam fikrinin izinden gidiyor: kereste, kenevir ve jüt gibi biyolojik kökenli malzemelerden oluşuyor; ayrıca Marjolein Jonker’in evi söz konusu olduğunda, enerji açısından da kendine yetiyor.

Marjolein Jonker (© Chiela van Meerwijk)
Tiny House nakliyesi (© Chiela van Meerwijk)

Elektrik şebekesinden bağımsız

Tiny House taraftarları açısından, düşük ekolojik ayak izi hayati önem taşıyor. Marjolein Jonker’in Sprout isimli evinde öne çıkan yönlerden biriyse, hızlı büyüyen özel bir ağaçtan inşa edilen cephe. Kimyasal katkısız bir ısıl işlem (platonizing) sayesinde, “platowood“ adı verilen bu ahşabın 50 yıl ömrü var. Ayrıca doğal olarak daha az sürdürülebilir olan, olgun ağaçlara göre daha fazla CO2 depolayan genç ağaçlar kullanılıyor. Bu da tropik ağaç stoğunu koruyor.

Ev, ihtiyacı olan tüm enerjiyi sadece güneş panellerinden alıyor. Su şebekesine bağlı olsa da, tuvalet, çamaşır makinesi ve bahçe için ihtiyaç duyulan suyun çoğu, yenilikçi yağmur suyu toplama sistemi sayesinde yağmur suyundan karşılanıyor.

Dört metrekarede hamam

Tiny House illüstrasyonu (© Woonpioniers)

Evin geri kalanı gibi banyo da sadece birkaç metrekareyle, yani dört metrekareyle idare edebiliyor. İçeride, evin sahibi uzun süre dayanacak, kaliteli ürünler ve malzemeler seçmiş: “Daha az yere ve kaynağa ihtiyacım olduğundan, kaliteli ürün ve malzemelerle lüks bir tasarımı seçebilirim. Geberit bu felsefeye mükemmelen uyuyor.“

Geberit’ten kanalsız asma klozet, bir kumanda kapağı ve kompakt bir lavabo kullanılıyor. Yeni ev sahibi, tercihini açıklarken “Geberit ürünleri kullanarak sıhhi tesisatımı yıllarca dayanacak ve çok da rahat olacak şekilde planladım.“ diyor. Tepe duş başlıklı bir küveti de içeren banyonun içinde, Marjolein Jonker “Mini Hamam“ hayalini de gerçekleştirdi.

Veriler