Avrupa'nın en yükseğiVarso Place, Warsaw (PL)

Varso Place, 300 metre yüksekliğindeki kulesiyle Varşova'nın tamamını izliyor. Bina kompleksi bir zamanlar köhne olan bir caddeyi yeniden canlandırıyor ve sürdürülebilir inşaat için çeşitli sertifikalar alıyor. Bunlardan biri Geberit ürünleri sayesinde.

310 metre, 53 kat: En üstte bulunan antenini de dahil ederseniz, Varşova'daki (PL) Varso Place'in ana kulesi kolayca rekor kırıyor. Varso Kulesi, Frankfurt'taki Alman Commerzbank Kulesi ya da Madrid'deki İspanyol Torre Caja'dan daha uzun ve dolayısıyla Avrupa Birliği'nin en yüksek gökdeleni.

Ancak sadece yükseklikle hiçbir şey kazanılmaz. Varso Place çok daha fazlasını yapabilir. Üç binadan oluşan inşaat kompleksi, bir inovasyon merkezi, otel, restoranlar, kafeler, mağazalar ve ofisleri bir araya getirmekte ve Polonya başkentinin en işlek bölgelerinden biri haline gelen yerde geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Bir zamanlar yanmıştı, şimdi yeniden canlandırıldı

Varso Kulesi Avrupa Birliği'nin en yüksek gökdelenidir. (© Aaron Hargreaves/Foster + Partners)

Her zaman böyle değildi. Bu yeni binanın bulunduğu Chmielna Caddesi, 1943'teki Varşova Ayaklanması sırasında kısmen yanmış ve sonrasında uzun süre yeniden inşa edilmemiş köhne bir caddeydi. 2009 yılından bu yana caddenin doğu ucu tarihi bir anıt olarak işlev görmektedir. Varso Place sayesinde batı ucu artık yeni bir ihtişamla parlıyor.

Kompleksin kalbinde, cam bir çerçeve içine alınmış ve ağaçlar ve banklarla canlandırılmış bir plaza yer alıyor. Burada, mimarlık firması Foster + Partners'ın tanımıyla, insanların günlük ofis yaşamı ile halk arasında kesintisiz bir bağlantıya sahip bir “kentsel alanda“ çevrenin tadını çıkarması amaçlanıyor. Foster + Partners'dan Grant Brooker şöyle diyor: “Kulenin, çatısındaki aktivite olanakları ve kamusal alanlarıyla bu harika şehre olumlu bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.“

Alanın yüksek yapı kalitesi de bu olumlu katkının bir parçasıdır. BREEAM sertifikası inşaatın sürdürülebilirliğini teyit etmektedir. Bu arada WELL etiketi, binaların insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını ne kadar dikkate aldığını göstermektedir. Örneğin hava, su ve ışık kalitesi değerlendirilmektedir.

Geberıt temin sistemleri ve daha fazlası

Geberit boru sistemleri özellikle sertifikaya layık görülen su kalitesinden sorumludur. Örneğin, tüm geliştirme boyunca üç farklı Geberit temin sistemi kullanılmıştır: Temiz su, ısıtma ve soğutma için Mapress bakır boruların yanı sıra güvenilir ve hijyenik bir su temini sağlayan Mepla boru sistemleri. Geberit kataloğunda yer alan diğer bazı ürünler de banyolarda güvenilirlik ve hijyen sağlamaktadır.

Veriler

Proje Görselleri