Sıhhi Tesisat Sistemlerinde Lejyonella Hastalığı

Lejyonella vücudumuza girmesini kesinlikle istemeyeceğimiz bakterilerdir. Bu bakteriler su borularında yayıldıkları için habitatlarına dikkat etmemiz iyi bir fikirdir. Lejyonella hem doğada hem de içme suyu sistemlerimizde oluşabilir.

Durgun su ve 25 ile 50°C arasındaki sıcaklıklar fark edilmeden üremeleri için ideal koşullardır.

Lejyonelladan Korkmayın

Variform lavabo ve Piave batarya

Lejyonella, insan organizmasına girmesini kesinlikle istemediğimiz bakteri türüdür. Örneğin duş alırken, küçük su damlacıkları halinde duş başlığından dışarı akarlar ve solunabilirler. Bazıları fark edilmeden ciğerlerimize taşınır ve orada solunum yolu ile biriktirilir. Herhangi bir bağışıklık yetmezliği olmayan sağlıklı insanlar için lejyonella çok fazla zarar veremez. Ancak bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde durum farklıdır. İlk etapta hastalanmaktan kaçınmak için, örneğin aylardır boş olan bir tatil evinde, uzun bir arıza süresinden sonra borulardaki suyu tamamen değiştirmek önemlidir.

Geberit boru sistemleri ürün müdürü Beat Aebi, ''içme suyu borularımızdaki su en geç 72 saat sonra değiştirilmelidir, aksi takdirde durgun su ve 25 ile 45°C arasındaki sıcaklıklar nedeniyle borularda mikroplar ve lejyonella gibi bakteriler için cennet haline gelir'' diyor.

Beat’in İçme Suyunda Lejyonellayı Önlemek İçin Sunduğu Öneriler

  • Lejyonella 50°C'nin üzerindeki su sıcaklıklarında ölür. Bunu akılda tutarak, boyler ısıtıcısının giriş akış sıcaklığına dikkat edin ve her zaman 55°C'nin üzerinde tutun.
  • Uzun bir aradan sonra evinizdeki sıcak su ve soğuk su borularını yaklaşık iki dakika boyunca akıtmanızı tavsiye ederim. Bu süre zarfında banyodan kaçının.
  • Lejyonella doğrudan kullanım noktasına da yerleşebilir. Bunu akılda tutarak, duş başlıklarındaki ve batarya perlatörlerindeki kireci düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Her ikisini de kolayca sökebilir, herhangi bir standart kireç çözücüye batırabilir ve temizledikten sonra tekrar takabilirsiniz.
  • Bataryalar, lejyonella ve diğer bakterilerin birikmesi için potansiyel yerlerdir. Bunu akılda tutarak, kullanılmayan bataryalarıb çıkarılmasını sağlayın.Tesisatçılar, ilgili boru bölümlerinde su kalmamasına özen göstermelidir.
  • Ev sahipleri, evsel su filtresini tesisatçıya düzenli olarak kontrol ettirmeli ve gerekirse değiştirmelidir.
  • Akut bir lejyonella sorunu durumunda, Geberit Rapid hijyenik yıkama gibi bir hijyenik yıkama kullanılması tavsiye edilebilir. Bu, büyük dönüştürme çalışmaları veya maliyetler olmadan içme suyu sisteminizi sıfırdan eski haline getirmek için ilgili boru bölümüne takılabilir.

Bu ipuçlarını izleyerek lejyonellanın içme suyu borularınızda zorlanacağından emin olabilirsiniz. Muhtemelen hijyenik bir sifonun sizin için anlamlı olup olmadığını düşüneceğinizi takdir ediyoruz. Eğer öyleyse, size daha fazla tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacak olan tesisatçınızla iletişime geçmekten çekinmeyin.

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı