Eskilerden beri banyo

Duş almak sizin için de küçük bir tatil gibi mi? Yalnızca size ait bir an, bedeni ve ruhu okşama.

Yalnızca kendinize ayırdığınız bir zaman. Bugün bugün başka nerede yapabilirsiniz? Doğru, banyoda, duşun altında. Yavaşça karıncalanan ılık su cildinizden aktığında ve nazik bir su jeti kafanıza masaj yaptığında bu, nefes almanızı kolaylaştırır. O zaman yalnızca temiz değil, aynı zamanda rahatlamış olursunuz. Kısacası: Cildinizi çok iyi hissedersiniz. Ancak su her zaman temizlik ve rahatlama ile eş anlamlı değildi. 17. ve 18. yüzyılın başlarında suyla yıkamak bir tabuydu. Çünkü nemli su, ciltle temas eder etmez hastalıkların taşıyıcısı ve tetikleyicisi olarak kabul edildi.

Küvette banyo yapan çocuk
Geberit Citterio

Gerçek konfor

Duş alanına sahip bir banyonun bugün standart olduğunu mu düşünüyorsunuz? Evet, bu doğru. Dünyanın birçok yerinde durum böyle. Ancak 19. yüzyılın ortalarına doğru, insanlar hijyenlerini sağlamak için halka açık bir yıkanma yerine ve banyoya giderlerdi. Büyükanne ve büyükbabalarımız da cumartesi akşamları tüm ailenin mutfakta hazırlanan bir leğende yıkanmak için sıraya girdiği günleri hatırlarlar. 20. yüzyılın ortalarına kadar banyo, yaşam alanında bağımsız bir oda olarak kendine bir yer bulamadı. 50'li yıllarda banyonun görünümü ikinci planda olurken, günlük temizlik fonksiyonu ön plandaydı. Banyolar küçüktü ve mahremiyet önemli bir husustu. Ancak 2000'li yıllarda banyo, yeni bir vücut algısının parçası olarak yarı saydam duş kabinleri ve bölmeleri olmayan daha açık, genellikle daha geniş bir alana dönüşebilmişti.

Sağlıklı olan iyi olandır

Bedene olan taparcasına özenin hakim olduğu günümüzde, banyoda giderek daha fazla zaman harcıyor ve kişisel bakım ritüellerimizi geliştiriyoruz. Tüketici Araştırmaları Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 41'i banyonun onlar için önemli bir inziva yeri olduğunu söylemiştir. Katılımcıların yüzde 70'si için rahatlama önemli bir rol oynamaktadır. Wellness duşları, koku programları ve özel ışık efektleri ile ses ve eğlence teknolojileri yükselişe geçmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusu da 55 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 70'inin şöyle düşündüğünü ortaya koydu: “Benim için kişisel hijyen, kendimi genç hissetmek için önemli bir şart.“

Gözlere de hitap eder

Banyoda mükemmel bir rahatlık yaratmak isteyen herkes için şu geçerli: Tasarım, malzemeler, alanın yapısı ve mobilyalar ile uyumlu bir ışık burada belirleyicidir. Yalnızca yüksek kaliteli mobilyalar ile kişisel bakım ritüelleri bir arada mükemmel bir iyi hissettiren atmosfer ve dinlenirken yaratıcı fikirlere izin veren bir yer yaratır.

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı