Engelsiz Bir Banyo İçin Önemli İpuçları | Geberit

Engelsiz Bir Banyo İçin Önemli İpuçları Kuadripleji Olan Bir Kişinin Banyo Deneyimi

Tekerlekli sandalyedeki bir kişinin günlük yaşamında engelsiz bir banyo ne kadar önemlidir? Banyoyu inşa ederken veya yenilerken nelere dikkat etmelisiniz? Ve bu alana klozet, lavabo, duş ve daha fazlasını kurarken akılda tutulması gereken en önemli ipuçları nelerdir? Engelsiz banyo sorunlarından doğrudan etkilenen kişilerin bu soruları yanıtlamak için en iyi konumda olduklarını söylemeye gerek yok, bu nedenle daha fazla bilgi edinmek için İsviçre'nin Nottwil kentindeki İsviçre Paraplejik Merkezi'nden (SPC) Peter Roos ile görüştük. 38 yaşındaki Peter kendisini tekerlekli sandalyeye mahkum eden bir kaza geçirdi ve bizimle çok kişisel bir konu olan banyo hakkında konuşmayı kabul etti.

Tekerlekli sandalyedeki Peter Roos engelsiz banyodaki lavabo alanında (© Ben Huggler)

Banyo sizin için ne kadar önemli?

Hayatımda eskiden olduğundan çok daha büyük bir rol oynadığı kesin! Kuadriplejik olduğumdan beri her zaman dışarıdan yardıma ihtiyacım var, bu yüzden kendi başıma yapabildiğim kadarını yapabilmek benim için çok daha önemli - en azından banyo söz konusu olduğunda. Burada artık kendi bağırsak ve mesane hareketlerimi kontrol edemediğimi belirtmeliyim. Bağırsakları boşaltma süreci rehabilitasyonda yeniden öğrenilmesi ve pratik yapılması gereken bir şey ve kolayca 30 ila 60 dakika sürebiliyor. Bu nedenle banyoda iyi bir aydınlatma, bol miktarda alan ve uygun havalandırma gerçek bir artıdır.

Evinizde normal bir tuvaletiniz var mı?

Büyük bir projeksiyona sahip duvara asılı seramik bir klozetim var. Sandalyemi ona doğru çekebiliyor ve sonra kendimi klozetin oturağına taşıyabiliyorum. Benim için daha az standart olan bir şey de klozet kapağı: Çekirdek dengem olmadığı için bana koltuk arkalığı gibi destek verecek bir şeye ihtiyacım var. Eğer kapak seramiğin büyük çıkıntısı nedeniyle çok geriye düşüyorsa, ki bazen otellerde böyle oluyor, kapağın arkasına bir minder koymam gerekiyor ki ona yaslanabileyim.

İdeal lavabo alanı sizin için nasıl görünüyor?

Benim için en önemli şey sandalyemi karnım kenara değene kadar lavabonun altına çekebilmek, çünkü ancak bu şekilde herhangi bir şey yapmak için yeterli dengeye sahip olabiliyorum. Bu aynı zamanda kapanın yoldan uzakta konumlandırılması gerektiği ve yapı türüne bağlı olarak, bacaklarımı yakmamam için ideal olarak yalıtılmış olması gerektiği anlamına geliyor. Aslında bu daha önce de başıma geldi, çünkü bacaklarımda his olmaması, bir şeyin çok ısındığını anlamamın mümkün olmadığı anlamına geliyor! Benim için bir diğer avantaj da aynanın lavaboya mümkün olduğunca yakın olması. Burada musluğun biraz aynanın önüne geçme eğilimi var ve genellikle cama su sıçrıyor, ancak bunları silmek fazla zaman almıyor. Ellerimde fazla güç olmadığından, normal bir musluğu açmakta genellikle zorlanıyorum. İşte bu noktada benim için en iyi seçenek, ulaşabileceğim kadar uzun olan tek kollu bir mikser oluyor.

Peki ya duş?

Duş, sandalyemi doğruca içeri sokmama ve kendimi koltuğa taşımama izin verecek şekilde tasarlanmalıdır. Tekerlekli sandalyemi bindikten sonra döndürmek için yeterli yer olması da bir bonus, ama bu bir zorunluluktan çok bir lüks. Ben evde duşumu bu şekilde kurdum ama banyoda en az sekiz metrekare alan gerekiyor.

Engelsiz bir banyo için başka ipuçlarınız var mı?

Göz ardı edilmemesi gereken bir unsur banyo kapısıdır, çünkü mesele sadece yeterli genişliği sağlamak değildir. Evimde sürgülü bir kapı var ve bu açık ara en uygun seçenek. Normal bir kapının kapı kanadı çok yer kaplamakla kalmıyor, aynı zamanda her seferinde sandalyemi etrafında döndürmek zorunda kalıyorum.

Evde olmadığın zamanlar ne yaparsın?

Engelsiz tesislere sahip otel ve restoranları bulmak için kullanabileceğim bir uygulama var, ancak genellikle önceden arayıp onaylıyorum. O zaman bile, yine de, tesislerin hala vaat ettiğiniz gibi olmadığını fark edersiniz, bu nedenle, erişilebilir tuvaletin aslında bir depo olarak kullanıldığını keşfedebilirsiniz. Ulusal tekerlekli sandalye ragbi takımı da dahil olmak üzere yurtdışına da seyahat ediyorum. Tüm dünyada turnuvalarda yarıştık ve otellerde adil payımı gördüm. Düzgün hazırlandığınız sürece genellikle iyidir ve bazen biraz doğaçlama yapmanız gerekir.

Nottwil'deki İsviçre Felçliler Merkezi'nde Peter Roos ile söyleşi (© Ben Huggler)
Peter Ross Hakkında
On üç yıl önce, Peter Roos yüzerken kaza yaşadı, yaralandı ve anında boyundan aşağısı felç oldu. Hayatına yeniden başlamak zorundaydı. Bugünlerde, Peter artık ofis işlerini halledebiliyor, çocuklarıyla oynayabiliyor, araba kullanabiliyor ve sadece tekerlekli sandalye rugby oynamakla kalmıyor, aynı zamanda milli takımı da temsil edebiliyor. Engelsiz bir banyo planlamaya ilişkin ek ipuçları için kontrol listemize göz atın.

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı