Bir Lavabo Ne Kadar Küçük Olabilir? | Geberit

Bir lavabo ne kadar küçük olabilir?

Önceden, lavabolar kısmen önemli ölçüde daha büyüktü. Dünya popülasyonunun büyümesiyle minimalizme doğru bir eğilim söz konusu olmuştur. Elbette daireler ve dolayısıyla banyolar ve misafir banyoları da giderek küçüldü. Bu trend, yalnızca 48 cm'de durmadı. Günümüzde, küçük misafir banyoları için özel olarak tasarlanmış 37 veya 25 cm projeksiyonlu çok sayıda mini lavabo piyasada mevcuttur.

Lavaboda el yıkama

Hollandalıların tercihleri

Kabul edilebilir olarak geçerli olan şey, tamamen bakan göze bağlıdır. Hollanda'ya baktığımızda, tercihlerinin oldukça şaşırtıcı olabileceğini de görüyoruz. Buradaki insanlar gerçekten en küçük formatlarla ilgileniyorlar. Bu, Hollanda nüfusunun ortalama büyüklüğü göz önüne alındığında çok açık değil. Bu tercihin arkasında somut “fiziksel“ nedenler değil, (mimari) gelenek vardır.

Her şey etkileşimle ilgili

Gelenek olsun ya da olmasın, misafir tuvaleti küçük ama yine de kusursuz bir lavabo çözümüyle donatılacaksa nelere dikkat etmelisiniz?

  • Lavabonun şekli: Alt sınırda sürüyorsanız, lavabo mümkün olduğunca geniş tasarlanmalıdır. Bataryanın yandan yerleştirildiği söz konusu segmentte genellikle asimetrik şekiller olur; bundan en iyi şekilde yararlanmanın yolu budur ve depolama için çok az yer kalır.
  • Lavabo derinliği: Elbette ellerinizi suyun altına koyabileceğiniz yeterli bir alan şart. Bu, “kuru çalışma“nın bir parçası olarak mağazalarda kolayca bulunabilir.
  • Batarya boyutu: Lavabo ve bataryayı birlikte yakından incelemeniz ve kendinize şunu sormanız tavsiye edilir: Su jeti seramikle nerede buluşuyor? Musluk üreticileri, genellikle misafir tuvaleti çözümleri için tasarlanmış bir hat içinde daha küçük musluklar da sunar. Bataryayla iyi bir uyum sağlayan küçük bir lavabo da son derece keyifli olabilir.

Dar bir banyoda veya küçük bir misafir banyosunda, el durulama lavabosu çok fazla yer kaplamamalı ancak yine de pratik ve çekici olmalıdır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bu ipuçları size yardımcı olacaktır:

Xeno² washbasin (© Geberit)

1. Standart boyutlu bir lavabonun derinliği 55 cm'dir. Lavabo teknesinin derinliği normalde 45 cm'dir. Ancak dar veya küçük banyolarda çoğu zaman bu kadar yer olmaz. İşte bu noktada daha dar lavabolar devreye giriyor. Artık 20 ila 25 cm projeksiyonlu çok sayıda mini lavabo var. Geberit'in iCon veya Smyle banyo serilerinden yerden tasarruf sağlayan bir lavabo iyi bir fikir olabilir.

2. Akıllı tasarım: Lavabolar yalnızca farklı boyutlarda değil, aynı zamanda çok çeşitli, farklı, zamansız tasarımlarda da mevcuttur. Köşeli, oval veya yuvarlak, dikey veya yatay giderli: Odaya bağlı olarak farklı seçenekler mantıklıdır. Dar alanlarda, yerden tasarruf sağlayan lavabo giderine sahip küçük lavabolar pratiktir. Dar bir lavabo dolabı veya tezgahla birleştirilerek mümkün olduğunca fazla depolama alanı elde edilebilecek şekilde tasarlandılar.

Misafir banyosu için iCon küçük lavabo (© Geberit)

3. Özel köşe çözümleri, zorlu kat planlarına sahip misafir banyolarında küçük lavabo kullanımını mümkün kılıyor. Geberit'te özellikle iCon ve Renova Compact serileri bu tür durumlarda montaj için idealdir.

4. Lavabonun formu: Forma bağlı olarak maksimum alan kazanmak mümkündür. Bataryanın yan tarafa takıldığı asimetrik bir lavabo şekli seçerseniz, vitrifiye için yeterli alan yaratabilirsiniz.

5. İşlevsellik önemlidir. Küçük el lavabolarında bile ellerinizi tamamen suyun altında tutabilmeniz için yeterli alanın olması gerekir. Bu nedenle lavabo derinliğinin önemini küçümsememek önemlidir. Bunu bir showroomda provada kolayca test edebilirsiniz.

6. Bataryalar da yerden tasarruf edebilirsiniz, örneğin ankastre seçeneklerle. Batarya el durulama lavabosuyla birlikte bakmak her zaman iyi bir fikirdir. Su jetinin besleme hattını kontrol ederseniz su sıçramasını önleyebilirsiniz. Batarya üreticileri genellikle küçük banyolarda misafir banyoları çözümleri için kullanılmak üzere tasarlanmış daha kısa modeller sunar.

Banyoda Daha Fazla Alan için Ürünler

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı