Bir lavabo ne kadar küçük olabilir?

Çıkıntının, yani standart bir lavabonun derinliğinin zaman içinde 48 santimetre civarında düzleşmesi tesadüf değildir. Sadece seramikler değil, aynı zamanda buna ait mobilya ve aksesuarlar da genellikle bu boyuta göre uyarlanır.

Günlük kullanımdaki birçok şeyde olduğu gibi bu standardizasyon da sanayileşmenin bir sonucudur. Önceden, lavabolar kısmen önemli ölçüde daha büyüktü. Dolayısıyla minimalizme doğru bir eğilim söz konusu. Elbette daireler ve dolayısıyla banyolar ve misafir tuvaletleri de giderek küçüldü. Bu trend, yalnızca 48 sanimetreyle durmadı. Günümüzde, küçük misafir tuvaleti için özel olarak tasarlanmış 37 veya 25 santimetre çıkıntılı çok sayıda mini lavabo piyasada mevcuttur.

Lavaboda el yıkama

Hollandalı tercihler

Kabul edilebilir olarak geçerli olan şey, tamamen bakan göze bağlıdır. Hollanda'ya baktığımızda, tercihlerinin oldukça şaşırtıcı olabileceğini de görüyoruz. Buradaki insanlar gerçekten en küçük formatlarla ilgileniyorlar. Bu, Hollanda nüfusunun ortalama büyüklüğü göz önüne alındığında çok açık değil. Bu tercihin arkasında somut “fiziksel“ nedenler değil, (mimari) gelenek vardır.

Her şey etkileşimle ilgili

Gelenek olsun ya da olmasın, misafir tuvaleti küçük ama yine de kusursuz bir lavabo çözümüyle donatılacaksa nelere dikkat etmelisiniz?

  • Lavabonun şekli: Alt sınırda sürüyorsanız, lavabo mümkün olduğunca geniş tasarlanmalıdır. Bataryanın yandan yerleştirildiği söz konusu segmentte genellikle asimetrik şekiller olur; bundan en iyi şekilde yararlanmanın yolu budur ve depolama için çok az yer kalır.
  • Lavabo derinliği: Elbette ellerinizi suyun altına koyabileceğiniz yeterli bir alan şart. Bu, “kuru çalışma“nın bir parçası olarak mağazalarda kolayca bulunabilir.
  • Batarya boyutu: Lavabo ve bataryayı birlikte yakından incelemeniz ve kendinize şunu sormanız tavsiye edilir: Su jeti seramikle nerede buluşuyor? Musluk üreticileri, genellikle misafir tuvaleti çözümleri için tasarlanmış bir hat içinde daha küçük musluklar da sunar. Bataryayla iyi bir uyum sağlayan küçük bir lavabo da son derece keyifli olabilir.

Nasıl bir banyo istersiniz?

Kusursuz bir banyo, tüm istek ve talepleri karşılar. Peki ihtiyaçlarınız neler? Sizin için mekan mı, temizlik mi yoksa tasarım mı önemli? Kullanımı kolay ürünler mi istiyorsunuz yoksa ör. Geberit AquaClean otomatik taharet sisteminin sunduğu gibi ekstra konfor mu tercih edersiniz? Yoksa sizin için önemli olan evrensel bir tasarım mı? İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, akıllı banyo çözümleriyle günlük hayatınızı kolaylaştırıyoruz.

Banyoda daha fazla alan
Banyoda daha fazla temizlik
Banyoda daha fonksiyonel tasarım
Banyoda daha fazla konfor
Banyoda daha fazla erişilebilirlik
Banyoda daha fazla kullanım kolaylığı