İyi Banyo AydınlatmasıBanyoda mükemmel aydınlatmanın planlanması

Banyo, sabahları ilk ve akşam yatmadan önce son uğrak noktasıdır. Sade bir atmosfere sahip bir banyo, güne pozitif başlamanın ve günü rahatlatıcı bir şekilde bitirmenin en iyi yoludur. Uyumlu banyo aydınlatması burada önemli bir rol oynar. Rehberimiz, banyonuz için doğru aydınlatmayı bulmanıza yardımcı olabilir.

Aydınlatmada Kelvin, Ra, Lümen ve Lux ne anlama geliyor?

Aydınlatma, iç tasarımın önemli bir parçasıdır ve bir odanın atmosferi ve havası üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Renk sıcaklığı, renk geriverimi, parlaklık ve aydınlatma burada önemli bir rol oynar.

Farklı Kelvin değerlerine sahip renk sıcaklığının gösterimi (© iStock.com/SuriyaKK)

Renk sıcaklığı (kelvin) – ışık ne kadar sıcak ya da soğuk

Renk sıcaklığı, ışığın renginin nasıl algılandığını tanımlar. Işığın ne kadar sıcak veya soğuk göründüğünü belirtir ve Kelvin (K) cinsinden ölçülür. Kelvin değeri ne kadar yüksek olursa, ışık o kadar soğuk görünür (mavimsi). Bu arada, düşük kelvin değerleri daha sıcak bir ışık (sarımsı) olarak algılanır. Örneğin, geleneksel ampullerin renk sıcaklığı yaklaşık 2.700 K'dir, bu da onları daha sıcak ve sarımsı bir tonda gösterir. Buna karşılık, gün ışığı 5.000 ile 6.500 K arasında bir renk sıcaklığına sahiptir ve mavimsi bir tonla daha soğuk görünür.

Geberit ComfortLight aydınlatma konsepti ile banyoda farklı aydınlatma modları (© Geberit)

Genel olarak, farklı beyaz ışık kategorileri arasında bir ayrım yapılır:

 • Sıcak beyaz, 3.300 K'nin altında bir renk sıcaklığına sahiptir ve sıcak, sade bir aydınlatma sağlar. Genellikle yatak odaları, oturma odaları veya koridorlar gibi yaşam alanlarında kullanılır.
 • Nötr beyaz veya evrensel beyaz, 3.300 ile 5.300 K arasında bir renk sıcaklığına sahiptir ve ofisler, okullar ve kütüphaneler gibi çalışma alanlarında kullanılan hoş ve parlak bir ışık üretir.
 • Soğuk beyaz veya gün ışığı beyazı, 5.300 K'nin üzerinde bir renk sıcaklığına sahiptir ve genellikle ameliyathanelerde, laboratuvarlarda, endüstriyel tesislerde ve daha fazla konsantrasyon ve dikkat gerektiren diğer yerlerde kullanılan soğuk, mavimsi bir ışık üretir.

Doğru renk (Ra değeri)

Colour rendering relates to how naturally the colours of objects appear under certain lighting conditions. In the bathroom, this is particularly important when looking in the mirror in order to show natural skin and hair tones and the colour of clothing or make-up.

This is represented by the Ra value, also known as the CRI (Colour Rendering Index). On a scale of 0 to 100, it specifies how accurately a light source renders the colours of objects in comparison with natural daylight. The higher the value, the closer the rendered colours are to the original. A Ra value of 100 corresponds to colour rendering as achieved by natural daylight. At lower Ra values, colours look distorted or altered. Overall, a high colour rendering helps to create a natural, pleasant atmosphere in rooms.

Our tip: Values of 80 Ra and above are a good reference point for interiors. In the bathroom, a value above 90 Ra is recommended for the natural rendering of skin tones.

Işığın yüzeylerden nasıl yansıdığı ve insan gözü tarafından nasıl algılandığı gösterilmektedir (© Tribecraft). Ampulün ışığı her yöne yayılır; ne kadar parlak olduğu lümen cinsinden ifade edilir. Işık bir yüzeye çarptığında, lux olarak ölçülen aydınlık olarak adlandırılır. İnsan gözü ışığın renginin daha sarımsı mı yoksa mavimsi mi olduğunu algılar. Bu renk sıcaklığı Kelvin cinsinden gösterilir.

Parlaklık (lumen)

Lümen (lm) değeri, bir ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu gösterir. Lümen değeri ne kadar yüksekse ışık o kadar parlaktır.

Aydınlık (lux)

Aydınlık, ışık kaynağından belirli bir mesafede belirli bir yüzeye ne kadar ışık düştüğünü tanımlar ve lüks (lx) cinsinden ölçülür. Lüks değeri ne kadar yüksek olursa, ilgili yüzeydeki aydınlatma o kadar parlak ve yoğun olur. Lüks değeri, bir odadaki aydınlatmanın yeterince parlak ve gözler için nazik olmasını sağlamak açısından önemlidir.

Çözüm: Aydınlık ve parlaklık, çevredeki duvarlardan, dokularından ve renklerinden büyük ölçüde etkilenir. Mümkün olan her yerde, her zaman gerçekçi bir bağlamda, uygun bir banyo boyutu, duvar renkleri ve malzemeleri ile bir aydınlatma çözümüne bakın.

Banyoda optimum aydınlatma için ipuçları

İpucu 1: Doğrudan ve dolaylı aydınlatmanın karışımı

İç mimarlar banyoda doğrudan ve dolaylı aydınlatma arasında iyi bir denge kurmaya çalışırlar.

 • Direkt aydınlatma: Odaklanmış bir ışık huzmesine sahip lambalar doğrudan aydınlatma sağlar. Bu, gölgelerin oluşumunu teşvik eder ve doğal bir canlılıkla sonuçlanır (yukarıdan geliyorsa). Bununla birlikte, doğrudan aydınlatma ayrıca bazı durumlarda yüksek kontrastlar ve dolayısıyla elverişsiz gölgeler oluşturur.
 • Dağınık aydınlatma: Dağınık aydınlatma, bir ışık demeti bir perde veya gölgelik tarafından filtrelendiğinde veya saçıldığında meydana gelir.
 • Dolaylı aydınlatma: Dolaylı aydınlatmada, ışık kaynağı bir nesne veya duvar tarafından yansıtılır. Hem dağınık hem de dolaylı aydınlatma ışığı daha eşit bir şekilde dağıtır, ancak tek başlarına kullanıldıklarında yalnızca donuk bir aydınlatma sağlar.

İpucu 2: Beş ila yedi ışık kaynağını birleştirin

Farklı aktiviteler için dengeli bir aydınlatma oluşturmak amacıyla birkaç ışık kaynağının bir arada kullanılması önerilir. Kaç tane olacağı odanın büyüklüğüne, istenen aydınlatmanın türüne ve yoğunluğuna ve bireysel gereksinimlere bağlıdır.

İsveçli iç mimar Frida Ramstedt, aydınlatma ile ilgili olarak “5 ila 7 kuralı “nı ortaya atmıştır. Her odada beş ila yedi arasında ışık kaynağı olması gerektiğine inanıyor. Hatta bazıları dokuz kaynağa kadar öneriyor. Bir diğer tavsiyesi de farklı kategorilerden ışık kullanmak.

Banyoda, aşağıdaki aydınlatma türlerinin bir kombinasyonu önerilir:

 • Ana ışık: Işığı tüm odaya dağıtır, örneğin tavan lambaları, aydınlatmalı banyo aynası veya aydınlatmalı ayna dolabı.
 • Mobilya ışığı: İlginç unsurları vurgular ve atmosfer hissi yaratır, örneğin açık mobilya alanlarının aydınlatılması veya mobilyaların altının aydınlatılması gibi.
 • Atmosfer ışığı: Öncelikli olarak dekoratif amaçlarla kullanılır, örneğin bir nesneye yönlendirilmiş spot ışıkları, peri ışıkları veya mumlar.
 • Ürün ışığı: Ek fonksiyonlar sunan entegre ışık kaynaklarına sahip sıhhi ürünler, örneğin bir klozete yaklaşır yaklaşmaz etkinleştirilen yönlendirme ışığına sahip kumanda kapağı.
Klozet, lavabo ve duştaki banyodaki farklı aydınlatılmış bölgeleri gösteren bir resim.(© Tribcraft)

Banyo tasarımında kullanılan ek ışık kaynakları:

 • Mobilya iç aydınlatması, örneğin çekmece ışığı
 • Işıklı büyüteçli ayna
 • Aygıt durumunu gösteren gösterge ışıkları

Gösterilen banyoda, doğrudan ve dolaylı ışık kaynaklarının kombinasyonu sayesinde oda ve ayna görüntüsü en iyi şekilde aydınlatılmıştır. Aydınlatmalı ayna dolabı ana banyo ışığı olarak kullanılmıştır. Aydınlatmalı bir banyo aynası da mümkündür. Ayna dolabındaki ve duştaki niş ışıklar, kullanılan alanları zarif bir şekilde aydınlatır. Kumanda kapağı üzerindeki ve klozet ile banyo mobilyalarının altındaki aydınlatma, mimari bir vurgudur ve aynı zamanda sade atmosfere katkıda bulunur.

Uyumlu banyo aydınlatması için Geberıt çözümleri

Geberit'in banyo aydınlatması, bir dizi farklı gereksinim için uyumlu aydınlatma ve optimum aydınlatma koşulları oluşturmak için bağlantılı ışık kaynakları kullanır. Banyo ürünleriniz, günlük rutininize göre uyarlanabilen bir ışık kaynağı haline gelir.

Bir bakışta Geberıt ComfortLıght aydınlatma konseptinin avantajları:

 • Geberit ComfortLight'a sahip sıhhi ürünler ve banyo mobilyaları odayı sergiler ve günün her saati için mükemmel aydınlatma sunar.
 • Ayarlanabilir parlaklık ve ışık renkleri banyoda iyi hissettiren bir faktör sağlar.
 • Bağlı ışık kaynakları aynı anda kontrol edilebilir ve tek bir düğmeye dokunarak mükemmel bir şekilde koordine edilebilir.

ComfortLıght ile doğal aydınlatma modları

Işığın sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Beyaz, parlak ışık bizi uyandırırken, bastırılmış, sıcak ışık rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Geberit ComfortLight'a sahip sıhhi ürünler ve banyo mobilyaları, renk sıcaklığı ve parlaklığı koordine ederek etkileyicidir: sürekli karartmada, parlak ışık otomatik olarak daha soğuk ve daha koyu ışık daha sıcak hale gelir. Bu, banyo rutinleri için doğal aydınlatma koşulları ve odada sade bir atmosfer yaratır Geberit ComfortLight hakkında daha fazla bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.

Geberit ComfortLight'ın avantajlarını keşfedin

Man and woman in perfectly lit bathroom with Geberit ONE bathroom furniture and ceramic appliances (© Geberit)
Lütfen resimdeki bir bilgi noktasını seçin

Banyoyu aydınlatırken nelere dikkat etmeliyim?Uzman görüşleri

Aydınlatma uzmanı Andreas Janser, Geberit'in Rapperswil-Jona, İsviçre'deki genel merkezinde bulunan ışık laboratuvarında (© Geberit)

Ürün müdürü ve uzman elektrikçi Andreas Janser, Geberit ComfortLight aydınlatma konseptinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Kendisi ve meslektaşı, hareketli duvarlar ve tavanlar, vitrifiyeler, mobilyalar ve cam bölme duvarlarla donatılmış Geberit genel merkezindeki ışık laboratuvarında optimum banyo aydınlatması elde etmek için çok çalıştı. Burada, uzman banyo aydınlatması hakkında bazı ipuçları vermek için hazır.

Banyo ürünleri