Suyu kontrol etmenin zor olduğu durumlarda

Geberit MapressCuNiFe

Tuzlu su metallerde korozyona neden olabilir. Bakır nikel alaşımlar, tuzlu su taşıyan boru hatlarında ve gemi montaj alanlarında uzun yıllardır kendilerini kanıtlamışlardır. Geberit'in denenmiş ve test edilmiş sıkıştırma sistemi standardı, 2002 yılından bu yana bu alaşımda bulunmaktadır. Tam Geberit MapressCuNiFe ürün serisiyle, kaynak yapmak gereksizdir ve boru sistemlerindeki korozyon etkili şekilde önlenmiştir.


Geberit MapressCuNiFe fitingleri 15 ile 108 mm arası boyutlarda kullanıma sunulmuştur. Bu özel alaşımdan yapılan fitingler ve borular bronz renkli ışıltılarından tanınabilirler. Siyah conta halkası tuzla suyla temas konusunda onaylanmıştır; özel durumlarda – yağ içeren medyayla birlikte olması gibi – siyah conta halkası mavi renkli bir FKM conta halkasıyla değiştirilir.

Tüm Geberit Mapress sistemlerinde olduğu gibi, bir sıkıştırma göstergesi fitingin doğru şekilde preslenip preslenmediğini gösterir. Siyah rengi CuNiFe malzemesini gösterir ve boyut da kolayca görülebilir.


CuNiFe'den imal edilen Geberit Mapress sistem boruları korozyona karşı, özellikle de tuzlu suya karşı mükemmel bir dirence sahiptir. Korozyona karşı bu yüksek direnç, tuzla suyla temas durumunda hızlı bir şekilde oluşan doğal ve ince koruyucu bir katmandan kaynaklanır.
Karmaşık özellikteki bu koruyucu katman esas olarak bakır oksitten imal edilir ve nikel ve demir eklenerek daha da iyileştirilir. Başlangıçtaki katman ilk birkaç gün içinde hızlı bir şekilde oluşur, fakat tam olarak oluşması için üç ay kadar süre gerekir. İlk temas, bakır nikelin uzun dönemdeki davranışı için belirleyicidir, yani boruların temiz tuzlu su akışına sürekli olarak maruz kalmaları gerekir. İyi bir yüzey katmanı oluşursa, korozyon hızı zamanla düşer.


Geberit MapressCuNiFe uygulamaları
Yangın söndürme sistemleri (gemicilik sektörü)
Gemiler için fabrika mühendisliği
Tersane sistemleri
Tuzlu suyu tuzdan arıtma fabrikaları
Petrokimya endüstrisi/rüzgar santralleri/petrol kuyusu platformları
1,6 MPa'ya (16 bar) kadar kapalı ve açık devreler
Ekstra hafif ısıtma yağı dağıtımı (FKM mavi conta halkalı)