Daha fazla esneklik, artırılmış performans

Geberit Mepla çok katmanlı boru sistemi

Sentetik ve metalik sistemlerin avantajları
Geberit Mepla çok katmanlı boru sistemi sentetik ve metalik malzemelerin avantajlarını birleştirir. Bu, bina şantiyesinde yapılan çalışmanın ilgili standartlara ve mevzuata uygun ve hızlı bir şekilde ilerlemesine olanak tanır. Mepla esnek ve hızlı bir şekilde kullanılabilir kalıcı olarak sızıntı yapmama özelliğine sahiptir.

Korozyona dirençli, dayanıklı ve hafif
Geberit Mepla korozyona dirençli ve hafiftir, fakat plastik borulara göre yapısal olarak daha sağlam ve dayanıklıdır. Sistem EN ISO 21003 ile ilgili olarak test edilmiştir ve bu nedenle tüm genel standartlarla uyumludur. Önceden içme suyu analizi yapmaya gerek kalmadan her kalitede içme suyu için uygundur ve içme suyu ve ısıtma tesisatları için kullanılabilir.

Ekonomik bakımdan üstün
Esnek borular ve hızlı ve güvenilir bağlantı teknolojisi Geberit Mepla'yı ekonomik açıdan cazip hale getirir. Diğer montaj teknikleriyle karşılaştırıldığında, daha az boru malzemesi ve çalışma ve daha az fitting gerektirdiğinden, yüzde 20'ye kadar maliyet tasarrufu sağlayabilir. Geberit MeplaTherm ürün serisini ısıtma tesisatları için borularla ve fittinglerle tamamlar. PVDF, pirinç ve top metalinden yapılma sıkıştırma fitingleri mevcuttur.

Bir bakışta ürünün faydaları


Geberit Mepla için 10 iyi neden

1

Üst seviyede sağlamlık

Çok katmanlı boru, iki malzeme tipinin faydalarını birleştirir

Çapraz bağlı polietilen ve alüminyumla birlikte yüksek kaliteli plastik kullanılması, plastiğin faydalarını metalik boru sistemlerinin faydalarıyla birleştirir. Kalın alüminyum katman yüksek düzeyde sağlamlık ve benzersiz mekanik güç sağlar.

2

El ile veya bükücü bir aletle bükülebilir

Bina şantiyesinde esnek ve güvenilir kullanım için

Geberit Mepla 16 ve 20 mm borular el ile kolayca bükülebilir. Esnektirler ve kolayca yönlendirilebilirler. 50 mm'ye kadar daha büyük boyutlar için bükücü aletler kullanılabilir.

3

Kaynak yeri kalitesi

En iyi bükülme özellikleri için homojen kaplama

Geberit Mepla borularındaki homojen olarak boylamasına kaynak yapılmış alüminyum katman ve düzgün şekilde oluşturulmuş kaynak yeri, mümkün olan en yüksek derecede güvenliği ve kaliteyi sağlar. Sonuç olarak, alüminyum katman çakışma yapmaz. Boru, her yönde aynı bükülme özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, kaynak yeri borunun kalitesini belirler.

4

Sıkıştırılmazsa sızıntı yapar

Bastırılmamış fitingler sıkıştırma testi sırasında net bir şekilde görülür

Suyla sızıntı testi uygulandığında, Geberit Mepla fitingleri beklendiği gibi sızıntı yapar. Düşük su testi basınçlarında ve 15 bar'a kadar sızıntı testi sırasında bile, sıkıştırmamış bağlantılardan dışarı su akışı olur. Bir basınç testi ancak tüm fitingler sıkıştırıldıktan sonra başarıyla tamamlanabilir.

5

Sıkıştırma ağzı kılavuzu

Mümkün olmayan bastırma hataları

Fiting üzerinde tanımlanan ağız kılavuzu, sıkıştırma ağzının tam olarak doğru yere konumlandırılmasını sağlar. Ayrıca, bağlantı yerinin kaymasını veya hatalı yere sıkıştırılmasını da önler. Bu, hatalı sıkıştırma işlemlerini önler ve güvenilir ve dayanıklı bir bağlantı yapılmasını sağlar.

6

Fitingin gücünü koruma

Bir kişiyle kolay ve güvenilir montaj

Plastik fiting üzerindeki özel kamlar ve metal fitingler üzerindeki bir tutucu halka boruda yüksek derecede bir tutma gücü oluşturur ve fitingin montaj sırasında borudan dışarı kaymasını önler. Bu nedenle, bir kişi boru sistemini kolayca monte edebilir, hizalayabilir ve bastırabilir.

7

Boru içeri girme mesafesi

Montaj ve bastırma öncesinde güvenilir muayene

Boru içeri girme mesafesi her zaman görülebilir. Bu, montaj sırasında borunun fiting üzerine doğru şekilde yerleştirilmesini ve sıkıştırılabilmesini sağlar. Boru sistemi için ön montaj işlemi yapılırken, borunun konumu bir bakışta kontrol edilebilir.

8

Daha az tutturma noktası

Sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle boyca genişleme olmaz

Geberit Mepla borularının kalın alüminyum katmanla özel kompozisyonu boruların sıcaklık dalgalanmaları nedeniyle genişlemesini önler. Bu nedenle, geleneksel plastik borulara göre, montaj için daha az sayıda tutturma noktası gerekir.

9

Standart üstü gerginlik gücü

Büyük yükler için güvenlik

Geberit Mepla sıkıştırılmış bağlantı yerinin çok büyük miktardaki gerginlik gücü güvenilir ve dayanıklı bağlantılar sağlar. Sıkıştırmalı bağlantının kalitesi sürekli olarak kontrol edilir ve standartlarda talep edilen değerleri birkaç kat aşar. Bu, büyük miktardaki yüklere maruz kalan boru sistemlerinde bile yüksek bir güvenilirlik standardı elde edilmesini sağlar.

10

Borunun iç yüzeyi

Minimum yapışma için cam kadar düzgün

Geberit Mepla borularının iç plastik yüzeyi yalnızca 0,0009 mm'lik bir yüzey pürüzüne sahiptir. Bu, yüksek akış hızlarına olanak tanıyacak şekilde, yüzey üzerinde suyun akışına engel olacak çok az sürtünme olması anlamına gelir. Kireç çözücünün ve biyofilmin düzgün yüzeye tutunması daha zordur. Yüksek kaliteli PE-Xb Gebesil bir Geberit inovasyonudur.

Geberit Mepla fittingleri, üç güvenlik önlemine sahiptir: Boru içeri girme mesafesi her zaman tam olarak görünür ve borunun fitting üzerindeki konumunu her zaman doğru olarak gösterir. Fittingdeki boncuk, aletin nereye konumlanacağı konusunda yardımcı olup tam basınç sağlar. Son olarak, basınçsız bağlantılar, sızıntı testi sırasında net olarak belirlenebilir. Dişli bağlantılar için kullanılabilen PVDF'den imal edilen fitinglere ek olarak, top metali ile pirinçten imal edilen çok çeşitli fitingleri de kullanılabilmektedir.


Geberit Mepla çok katmanlı boruları üç katmandan yapılmıştır. Yüksek yoğunluklu polietilenden (PE-HD) yapılan dıştaki plastik katman korozyona ve mekanik hasara karşı korur. Ortadaki alüminyum katman boruyu sağlam ve bükülebilir yapar ve difüzyona karşı bir engel oluşturur. Çapraz bağlı polietilenden (PE-Xb) yapılan iç katman korozyona karşı dirençli ve gıda bakımından güvenlidir ve ek içme suyu analizi gerektirmeden her kalitede içme suyu için kullanılabilir.


Geberit Mepla uygulamaları
70°C PN10 değerine kadar sıcak ve soğuk su için musluk suyu boruları
Tuzlu su
Ozmoz işleminden geçirilmiş, tam olarak veya kısmen tuzdan arındırılmış ve yumuşatılmış su
pH > 6.0 değerine sahip yağmur suyu veya yüzey suyu
Açık ve kapalı su devreleri
85 °C'ye kadar radyatör bağlantıları için ısıtma boruları, PN10
-10°C ile +40°C arası soğutma boruları, PN10
10 bar'a kadar sıkıştırılmış hava sistemleri